Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Suedi/Kryeministri pritet të japë dorëheqjen brenda një jave

Kryeministri socialdemokrat i Suedisë, Stefan Leven, pritet të japë dorëheqjen brenda disa ditëve. Një zëdhënëse e z. Leven tha për agjencinë gjermane të lajmeve “Deutsche Welle”, se kryeministri synonte të informonte kryetarin e Parlamentit, Andreas Norlen, në fillim të kësaj jave, por kur saktësisht ishte ende i hapur.

Lëvizja ishte e pritshme. Z. Leven kishte njoftuar në gusht se synonte të jepte dorëheqjen fillimisht si kryetar partie, dhe më pas si kryetar i qeverisë.

Me këtë iniciativë ai dëshiron t’i japë mundësinë pasuesit të tij, që të përgatitet më lehtë në funksion të zgjedhjeve të ardhshme parlamentare, të cilat do të mbahen në vendin skandinav në fund të verës së vitit 2022.

Ministrja e Financave, Eva Magdalena Anderson, u zgjodh kryetarja e re e partisë të enjten. Kreu i ri i socialdemokratëve do të pasojë gjithashtu Stefan Leven si kryeministër.

Social Demokratët kanë qeverisur Suedinë për vite me radhë, në bashkëpunim me të Gjelbërit, me të cilët ka formuar një qeveri koalicioni të pakicës. Z. Leven është kryeministër që nga tetori i vitit 2015. Anderson do të jetë gruaja e parë që do të marrë postin e kryeministrit, megjithëse Suedia nuk është ende një nga vendet më të përparuara për sa i përket barazisë gjinore.

Burimi i lajmit: athina984.gr. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ronela Hajati shpërthen ndaj kritikëve: Opinionistë të kalbur

Këngëtarja Ronela Hajati vijon që të kritikohet për performancën në Eurovision 2022. Ndonëse Eurovision-i ka mbaruar dhe është shpallur fituesi i këtij edicioni, në...

Nga gjoba tek dënimi me burg/Finalja e Conference League, “blindohet” Tirana

Policia e Shtetit ka hartuar një plan masash, për të garantuar finalen e "Conference League" që do të mbahet në Tiranë. Masat u njoftuan...

Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësimin në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, nënshkroi të martën në mëngjes një aplikim që deklaronte se vendi dëshiron të anëtarësohet në NATO. Lëvizja shënon...

Turqia e prerë, s’do të miratojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se nuk do ta miratonte anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, nëse ato sanksionojnë...

Energjia, 37 për qind e faturave nuk u paguan në kohë nga konsumatorët

Të paktën 37 për qind e faturave të energjisë nuk janë paguar në kohë nga konsumatorët, dhe nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së...