E hënë, 8 Mars, 2021
8 C
Tirana

Studimi/ Një në tetë pacientë të shëruar nga Covid-19 vdesin brenda 5 muajve

Pothuajse një e treta e pacientëve të shëruar nga Covid19  përfundojnë përsëri në spital brenda pesë muajve, dhe një në tetë prej tyre vdesin nga ndërlikimet nga sëmundja, sipas një raporti.

Studiuesit në Universitetin Leicester të Britanisë së Madhe dhe Zyrën për Statistikat Kombëtare zbuluan se nga 47,780 njerëz të dalë nga spitali, 29,4 përqind u rikthyen brenda 140 ditësh shkruan New York Post.

Shumë njerëz që vuajnë nga efektet afatgjata të koronavirusit zhvillojnë probleme të zemrës, diabet dhe probleme kronike të mëlçisë dhe veshkave, sipas raportit.

“Njerëzit duket se po shkojnë në shtëpi, duke marrë efekte afatgjata, duke u kthyer dhe duke vdekur. Ne shohim se gati 30 përqind janë rikthyer në spital. Shifrat janë kaq të larta, ”, tha autori i studimit Kamlesh Khunti.

“Mesazhi këtu është se ne vërtet duhet të përgatitemi për pandemi të gjatë. Është një detyrë për të ndjekur këta pacientë dhe NHS shtyhet vërtet për momentin, por duhet të rregullohet një lloj monitorimi,”,shtoi Khunti, një profesor i diabetit të kujdesit parësor dhe ilaçeve vaskulare në Universitetin Leicester.

Studimi, të cilin Khunti e përshkroi si më i madhi i njerëzve të dalë nga një spital pasi u pranuan me COVID-19,  zbuloi se të mbijetuarit kishin gati 3 herë më shumë të ngjarë të ripranoheshin dhe të vdisnin, në 140 ditë sesa pacientët e tjerë të jashtëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Drama e Sir Alex-it

Sir Alex Ferguson tha se kishte frikë se nuk do të ishte më kurrë në gjendje të fliste përsëri pasi pësoi një hemorragji në...

Itali/ Milani kërkon të rigjejë busullën

Një problem muskular e ka shtuar Ante Rebic-in në një listë të gjatë lëndimesh tek ekipi i Milanit të vendit të dytë përpara transfertës...

Spanjë/ Sot derbi i madh i Madridit, loja bëhet serioze

Atletico Madrid pret Real Madridin në një derbi të kryeqytetit spanjoll që do të lërë gjurmë në garën për titull. Atletico kryeson kampionatin dhe...

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...