E diel, 17 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Studimi i ri ‘nxjerr zbuluar’ Kinën/ Rreth 500 mijë njerëz në Wuhan me Covid-19

Rreth 5% e e kinezëve që jetojnë në Wuhan mund të jenë infektuar me Covid-19, ka treguar një studim nga studiuesit në Qendrën Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Popullsia e Wuhan raportohet në 11 milion, që do të thotë se rreth 500,000 njerëz mund të kenë pasur virusin, shkruan BBC.

Kjo tregon se shifra e zbuluar është 10 herë më e lartë se numri i regjistruar zyrtarisht i Wuhan prej 50,354 rastesh. Kina nuk i llogarit rastet asimptomatike, megjithëse edhe ata mund të përhapin virusin.

Studimi i kryer në fillim të këtij viti, mori mostra nga 34,000 njerëz në Wuhan, si dhe provinca më e gjerë Hubei, Pekini, Shangai dhe katër provinca të tjera.

Studiuesit gjetën një normë të antitrupave prej 4.43% në Wuhan, dhe një shkallë prej 0.44% në provincën më të gjerë Hubei. Studimi vjen përpara një vizite nga një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë në Wuhan për të hetuar origjinën e virusit.

Kina është akuzuar për mungesë transparence mbi shifrat e raportuara nga virusi që doli nga Wuhan dhe pushtoi botën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Pandemia/ Austria vazhdon izolimin deri më 7 shkurt

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...