E hënë, 29 Nëntor, 2021
9.5 C
Tirana

Spitali në Romë i shpëtoi jetën, çifti nga Wuhani i dhuron shifrën marramendëse

Një çift nga Wuhan të cilët u trajtuan në spitalin e Romës për koronavirus, kanë vendosur t’i dhurojnë institucionit 40 mijë euro pas shërimit të tyre.

Bëhet me dije se ata ishin pacientët e parë me koronavirus në Romë. Çifti kishte udhëtuar nga Wuhan drejt Italisë si turistë dhe u detyruan të izoloheshin atje.

Ata u shtruan në spitalin “Spalanzan”, ku qëndruan për 40 ditë. Dyshja rreth të 60-tave u detyruan të kalonin nëpër disa faza rehabilitimi, duke përfshirë terapinë intensive.

Në muajin prill ata morën lajmin se ishin shëruar. Gruaja filloi të qante nga gëzimi kur doli nga spitali, ndërsa personelit mjekësor të spitalit i tha: “Ju dua, e dua këtë qytet italian”.

Por nuk mjaftoi vetëm kjo si shenjë mirënjohjeje, pasi çifti vendosi t’i dhuronte spitalit shifrën marramendëse prej 40 mijë eurosh.

Zyrtari i qeverisë rajonale i ngarkuar me çështjet e shëndetësisë, Alessio D’Amato, e cilësoi donacionin e çiftit kinez “një dhuratë të madhe” dhe i ftoi që të dy për një vizitë tjetër në Romë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si janë tallur qeveritë e Nanos, Berishës dhe Ramës me rrugët e Shqipërisë

Nga: Shpëtim Nazarko Disa ditë më parë, qeveria vendosi që të zgjerojë rrugën Elbasan–Qafë-Thanë edhe me një korsi. Pra, ta bëjë 2 plus 1. Folur...

SHBA-Iran kërkojnë të thyejnë ngërçin në bisedimet për marrëveshjen bërthamore

Bisedimet kritike me Iranin për të parandaluar rënien e një marrëveshjeje bërthamore, do të rifillojnë në Vjenë pas pesë muajsh. Zyrtarët do të diskutojnë...

Presidenti i Afrikës së Jugut kërkon heqjen urgjente të ndalimeve të udhëtimit

Presidenti i Afrikës së Jugut ka dënuar ndalimet e udhëtimit të miratuara kundër vendit të tij dhe fqinjëve të tij, mbi variantin e ri...

Rama njofton hapjen e rrugës së Arbrit (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka uruar festën e 29-nëntorit. Me anë të një video-je të publikuar në "Facebook", kreu i qeverisë njofton hapjen e rrugës...

Bien temperaturat, sot priten reshje shiu dhe bore

Vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Sipas MeteoAlb, duke filluar nga orët e para të ditës mbetet mot i vranët...