E enjte, 16 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Spiropali: Na falni që e zgjodhëm Metën President

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka kërkuar falje në emër të mazhorancës për zgjedhjen e Metës në postin e Presidentit.

E ftuar në emisionin “Real Story”, Spiropali dënoi ashpër gjuhën e përdorur nga kreu i shtetit. Sa i përket deklaratave të Metës për të shpërndarë Parlamentin, ministrja deklaroi se Meta nuk mundet ta bëjë një gjë të tillë, pasi nuk ia lejon Kushtetuta.

Pjesë nga debati:

ELISA SPIROPALI: Iu premtua qartazi Bashës që do të mbahen gjallë protestat. Shpiku një institucion. Ato zgjedhjet duhet të bëhen. Ky zëdhënësi që del dhe flet për ne, ky çudia. Gjuha e tyre është e paprecedentë dhe turpëron institucionin. Komisioni i Venecias e çoi më tej arsyetimin.

ARION SULO: Lufta, përplasja dhe shëprthimi i Metës vjen prej Reformës në Drejtësi. Të shohim deformimin e saj, pasi ajo është pjesë e politikës në këto 4 vite. Jeni në akuzë për kapjen e Reformës. Ai po kundërshton kapjen e Reformës.

ELISA SPIROPALI: Kërcënon Presidenti që në deklaratën e tij publike që ne do zhbëjmë parlamentin, është e paprecedentë. Meta nuk e ka tagër, nuk ja jep Kushtetuta. Kemi bërë mirë kemi bërë keq ne e kemi çuar si President. Na vjen keq sepse ne nuk e kemi me Metën personalisht. Na falni që zgjodhëm Metën president, këto ishin kushtet, ishte me votat tona.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....