E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Spanjë/ 37% e viktimave nga koronavirusi janë shënuar në azile

Prej javësh të tëra tashmë Spanja nuk po gjen qetësi nga pasojat e shumta që po shkakton koronavirusi.

Deri më tani në Spanjë numërohen 7,340 viktima dhe më shumë se 85 mijë persona të infektuar.

Zyrtarisht Spanja është një nga shtetet më të prekura nga koronavirusi në botë, teksa mban vendin e dytë për numrin më të madh të viktimave dhe renditet e treta me numrin më të madh të infektuarve nga ky virus.

Një studim i fundit tregon se 37% e vdekjeve totale nga koronavirusi në Spanjë, kanë ndodhur në azilet për njerëzit e moshuar.

Ndërsa sipas Ministrisë spanjolle të Shëndetësisë, pothuajse 95% e njerëzve që kanë vdekur nga virusi janë mbi 65 vjeç.

Spanja njihet si një nga vendet me jetëgjatësinë më të lartë në Evropë dhe Madridi, epiqendra e epidemisë në vend, është gjithashtu bashkësia urbane evropiane ku jetohet më gjatë (mesatarisht 85 vjet e gjysmë).

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...