E martë, 26 Janar, 2021
2 C
Tirana

Spanja do të krijojë regjistër ndaj personave që refuzojnë vaksinën

Ministri i Shëndetësisë në Spanjë, Salvador Illa, ka deklaruar se do të krijojnë një regjistër me emrat e të gjithë qytetarëve, që refuzojnë të vaksinohen kundër COVID-19 dhe do ta ndajnë atë me vendet tjera të BE.

Ai është shprehur se mënyra më e mirë për të mposhtur virusin, është që të ketë vaksinime masive. Aktualisht Spanja është furnizuar me vaksinën Pfizer-BioNTech, e cila u miratua për përdorim në vendet anëtare të BE-së javën e kaluar.

Në këtë vend, vaksinimi nuk është i detyrueshëm. Në një intervistë me televizionin La Sexta të hënën, ministri Illa tha: “Ajo që do të bëhet është një regjistër, i cili do të ndahet me partnerët tanë evropianë … të atyre njerëzve të cilëve u është ofruar dhe thjesht e kanë refuzuar atë”, tha ai.

Të gjithë qytetarët do të kontaktohen nga autoritetet rajonale, kur të jetë radha e tyre për t’u vaksinuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...