E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
18 C
Tirana

Sot fiton Kosova (nëse luan me zemër)

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Mungesat e kombëtares së Kosovës janë të dhimbshme, mirëpo sot nuk është koha për të vajtuar, por për të luajtur. Lojën, shumë herë, e fiton ai ekip që e dëshiron më shumë fitoren. Ndoshta nuk ka nevojë që ta rikujtojmë “masakrën” e Aston Villës mbi ekipin më të mirë në botë, Liverpoolin. Fatbardhësisht dallimi në mes nesh dhe Maqedonisë, edhe përkundër mungesave, nuk është kaq i madh.

Shkruan: Berat Buzhala

Nëse flasim me tru, e jo me zemër, për shkak të mungesave të mëdha të kombëtares së Kosovës, favorit për të ecur për në fazën e mëtutjeshme drejt kualifikimit për në kampionatin evropian është Maqedonia. Për fatin tonë të mirë, shpeshherë në futboll, posaçërisht në ndeshje të këtilla akute, ku nuk ka as ndeshje të kthimit, ku nuk ka shumë xhiro, ku nuk kërkohet shumë konsistencë, zemra ka një rol të madh. Përndryshe, sikur të ishte e kundërta, sikur vazhdimisht të fitonin favoritet, atëherë Liga e Kampioneve vazhdimisht do të shkonte te tri-katër skuadra të mëdha evropiane, Premier Liga vazhdimisht do të fitohej prej atyre ekipeve që kanë shpenzuar më së shumti, e kështu me radhë. Por hidhjani një sy tabelës në Angli. Në krye të valles janë ekipe si Everton, Aston Villa dhe Leicester. As të mos lëshohemi për të analizuar se çfarë ndodhi në ndeshjen Aston Villa – Liverpool. Ekipi më i mirë në botë momentalisht u “masakrua” pamëshirshëm nga pala tjetër. Djemtë e Kloppit për 90 minuta janë shëtitur nëpër fushë, siç i thonë një fjale, “sikur qurat në mjegull”. Nuk e gjenin dot topin.

Pra, futbolli nuk është asgjë tjetër përveçse një kombinim i balancuar dhe delikat në mes të talentit dhe dëshirës. Nuk ka fjalë, edhe nëse një lojtar i ka dy zemra, por nuk e ka fijen e talentit, asnjëra prej tyre nuk do t’i hyjë në punë në fushën e gjelbër. Ai edhe mund të vdesë duke vrapuar, mund të mos ndalet për 90 minuta, por ajo do të ishte thjesht një sakrificë e kotë. Sikurse mund të thuhet edhe anasjelltas, edhe lojtarët më të talentuar në botë, kur luajnë pa motiv dhe pa zemër nuk vlejnë pesë pare.

Tash te kthehemi te drama që sonte pritet të zhvillohet në Shkup, e ku me mendje dhe me zemër jemi miliona shqiptarë. Më të pafat sesa kaq nuk do të mund të ishim. Në ndeshjen më të rëndësishme në historinë tonë të futbollit Kosova sonte zbret me mungesa të tmerrshme. Me këtë fjali nuk dëshiroj të nënvlerësoj aspak pjesën tjetër të ekipit, mirëpo pa Rashicën, Muriqin, Rrahmanin, Halimin, Kryeziun, Bernard Berishën etj., Kosova nuk është në ditën më të mirë të saj. Këta që i përmenda më sipër nuk janë disa prej lojtarëve të ekipit tonë. Këta janë kurrizi i ekipit tonë.

Mirëpo, cili është opsioni? Të luajmë ose të dorëzohemi ende pa e filluar ndeshjen? Pra, është vetëm një opsion: të luajmë për fitore.

Këta djem që sot luajnë e dinë më mirë se kushdo tjetër se çfarë do të thotë kjo ndeshje për vendin tonë, për shtetin tonë, për imazhin tonë. Këta janë themeluesit e kombëtares tonë. Këta janë ata që në një moment historik, historia në rastin e kombëtares tonë është edhe e tashmja, i bëri bashkë legjenda e këtij sporti, Fadil Vokrri për ta përfaqësuar vendin tonë kur shumëkush besonte që kjo gjë nuk do të jetë e mundur. Shumë pak kanë besuar në këtë projekt, i cili pastaj na dha aq shumë. I ndezi flakë zemrat tona, e shndërroi Prishtinën në një kryeqytet të futbollit, i riktheu emocionet e viteve të ‘80-ta, kur i riu dhe plaku, burri dhe gruaja, gjyshi dhe gjyshja, e prisnin me padurim ndeshjen e të dielës. A nuk ishte i njëjti emocion për gjithë këto vite? A nuk u bëmë bashkë që të gjithë, duke i lënë anash ndarjet politike, ndarjet krahinore, për ta mbështetur ekipin e Kosovës?

Ky ekip dhe kjo kombëtare është gjëja më e bukur që i ka ndodhur vendit tonë prej kur është shpallur pavarësia. Këta djem që i bëjnë qull fanellat e tyre për të na bërë krenarë ne të tjerëve, janë pasuria më e madhe që e kemi. Janë pasuri më e madhe sesa minierat e Trepçës.

Ne kemi shpresuar dhe kemi dashur që ngjarjet të zhvilloheshin më ndryshe. Kemi dashur dhe kemi shpresuar që sot t’i kishim në fushë sulmuesit më të mirë, në mesfushë t’i kishim matematikanët më të mirë, kurse në vijën e mbrojtjes t’i kishim gladiatorët më të fuqishëm. Por ja që kjo është gjendja. Tashmë nuk është koha e duhur për të vajtuar mungesat, por është koha e duhur për t’i frymëzuar të tjerët që e kanë mundësinë për t’u futur në histori. Për ta shtyrë edhe pak më tutje që të tjerët e sollën deri këtu. Është koha që këta t’i lidhin fort këpucët e ta djersitin shumë fanellën. Tash, për ne, këta janë yjet e ekipit tonë. Këta janë për ne djemtë më të talentuar që i kemi. Krejt çka presim sonte është vetëmohimi i pashoq, presim që ata ta kuptojnë peshën e kësaj ndeshjeje, rëndësinë e saj. Presim që ata të luajnë me zemër.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Faulkneri, Kukësi dhe lajthitjet e së ardhmes

Nga: Veton Surroi Me hapa të vendosur përpara drejt të së kaluarës Faulkneri, Kukësi dhe lajthitjet e së ardhmes 1. “E kaluara kurrë nuk është e vdekur. Madje,...

Video/ Pamjet e shembjes së katër kullave 144 kate në vetëm 10 sekonda

Katër kulla, pjesë e kompleksit “Mina Plaza Towers” në Abu Dabi u shkatërruan për vetëm 10 sekonda me shpërthim të kontrolluar. Për shembjen e kullave...

Lëkundje tërmeti në Maqedoninë e Veriut

Nuk kanë të ndalur tërmetet. Pas atij të raportuar gjatë mesditës së sotme në Greqi, është ndjerë një lëkundje e fortë në Maqedoninë e...

Kosova regjistron 14 viktima nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të mërkurën 555 raste të​ reja me koronavirus, pas marrjes së​ 1,340 mostrave. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik (IKSHPK)...

Zbardhen emrat e anëtarëve të Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Marty

Zbardhen emrat e anëtarëve të Komisionit të Posaçëm që do ngrihet për raportin e Dick Marty. Nga mazhoranca anëtarë do të jenë Ulsi Manja, Alket...