E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

“Sorrat kurrë nuk do të bëhen shqiponja”, Meta bën paralajmërimin e radhës

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Gjatë konferencës së sotme për shtyp, Meta publikoi fakte të reja në lidhje me shkeljet e konstatuara në procesin e përzgjedhjes së anëtares në Gjykatën Kushtetuese.

Meta publikoi ditën e sotme prova të reja, te cila t sipas tij implikonin kreun e KED-së, Ardian Dvoranin, Ministrinë e Drejtësisë dhe institucione të tjera. Kreu i shtetit paralajmëroi se do ketë konferencë çdo ditë deri në 2 mars, ku do të shfaqen sërish prova tjera për shkeljet e konstatuara.

Pjesë nga fjala e Presidentit:

Po bëhem hetues vullnetar i SPAK, pa pagesë pa shpërblim. E nxora z.Dervishaj sepse ka qenë në çdo mbledhje të KED. Ai flet edhe si jurist edhe shumë mirë. Të kalojmë te shkresa e 5 nëntorit që Presidenti i dërgon, Kuvendit, Avokatit të Popullit, KED dhe të gjithë ambasadave që japin 200 milion euro për Drejtësinë. Tani shikoni se si punon Presidenti.  Se janë bërë ja 10 shkresa zyrtare që në gusht që duhet respektuar ligji që nuk duhet të përplasemi, po presidenti i toleroi aman të plotësojë kushtet Bundestagut dhe BE. Dhe ky ishte paralajmërimi i fundit. Presidenti, pasi ka sqaruar se si është Kushtetuta e shkruar dhe thotë për ta ruajtur Kushtetutshmërinë e këtij procesi, Presidenti nuk mund të shkelë Kushtetutën se Kushtetuta thotë që të dytin e zgjedh Kuvendi.

Deri në zgjedhjen e anëtarit të dytë nga Kuvendi, por edhe nëse nuk e zgjidhni thotë Presidenti, atëherë Presidentit i fillonte afati 30 ditor për zgjedhjen e anëtarit të tij. Disa nga këta Kandidatë nuk kanë kaluar provimin e Magjistraturës që ishte te kushtet. Tani në 8 nëntor, estrada.  Të njëjtën letër ja dërgova të gjithëve, tani kryetari i Kuvendit ja dërgon vetëm Ardian Dvoranit, po ky kur kishte merak se çfarë do bënte Presidenti, t’i kthente përgjigje Presidentit.

Përgjigja që i kthen Dvorani, edhe pse nuk ja kërkon atij si person, se Dvorani është zero në raport me vendimmarrjen, ai është vetëm një korrier, vendimin e  merr KED jo Dvorani. Ai i përgjigjet- duke qenë që afati 30 ditor përfundon ditën e sotme-, po ky është afati i Dvoranit, kush  e caktoi atë për Presidentin? Po tmerrohen edhe ndërkombëtarët e ndershëm tani që po i kuptojnë këto gjëra sepse nuk do kishin mundësi tja vidhnin Presidentit në mënyrë mafioze dhe të bëjnë leckë Kushtetutën e vendit. Ky në të gjitha këto mashtron dhe thotë nuk kam parë gjë në faqen e ëeb të Presidentit edhe pse unë i dërgoj letra.

Lexo edhe :   Meta jep alarmin: 41,5% e popullsisë jeton me më pak se 5,5 USD në ditë
Lexo edhe :   Rama i kthehet Metës: Ti je thjesht komandanti i LSI-së

Kur nuk pasa rëndësi radha, ky që komunikon kaq shumë me kreun e Kuvendit, Ruçin, pse Dvorani nuk ja çoi të parin Parlamentit dhe pastaj tja sillte Presidentit? Po ata donin që kur Presidenti të shprehej për të dytin para Presidentit do thoshin “ti shkele kushtetutën”. E konsideroka ky sipas qejfit të tij që u zgjidhka kjo si anëtare e Gjykatës Kushtetuese sepse Presidenti nuk respektoi 30 ditëshin. Radha është shumë e rëndësishme në Kushtetutë, e ka shkruar Venecia, për arsye sepse mund të qëlloi që Presidenti dhe Maxhoranca në Parlament mund të jenë në një linjë politike. Është e rëndësishëm të jetë e balancuar. Venecia dhe Kushtetuta, në raportin Kuvend, President, i jep përparësi Presidentit sepse është garanti i fundit i Kushtetutës së Shqipërisë. grupi Kriminal është edhe më i thellë se sa e kishim menduar ne, se do kemi fakte të tjera. Kërkojnë tja marrin kompetencat kushtetuese Presidentit me akte anti-kushtetuese. Shqipëria nuk do të bëhet më kurrë as mavi dhe as mavri, do të bëhet kuq e zi. Ndaj në 2 mars mos dëgjoni ato mashtrimet që u ka hyrë tmerri nga populli.

Njerëzit kanë ikur pse nuk kanë paguar një faturë dritash ndërsa këtu rrëmbehet duke dhunuar kushtetutën ku është përfshirë gjithë parlamenti. Ata kanë krijuar idenë që shqiptaret sikur janë dorëzuar, por nuk e dinë akoma se ky është një popull shqiponjash dhe sorrat kurrë nuk do të bëhen shqiponja. Shqiponjat do të mblidhen këtu në 2 mars për ta bërë Shqipërinë kuq e zi. Nuk i ftoj për të ardhur për presidentin, por për fëmijët e tyre.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...