E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Sociologjia e munguar e fatkeqësive natyrore në Shqipëri

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Nga: Ervis Iljazaj

Me këtë artikull nuk dua aspak të përhap panik, edhe për faktin se dënohet ligjërisht nga gjendja e jashtëzakonshme ku ndodhemi, por për sa është e mundur të ndërgjegjësohemi dhe të përballojmë sa më mirë fatkeqësitë natyrore si ajo që na ndodhi në 26 nëntor.

Në kohët e sotme, nga të gjitha studimet dhe nga të gjitha alarmet e shkencëtarëve rreziqet që vijnë nga natyra janë shtuar ndjeshëm, edhe  si pasojë e mungesës së respektit që njerëzit tregojnë ndaj asaj.  Në fakt tërmetet, siç pohojnë shkencëtaret e fushës nuk ndodhin për këtë arsye, por shoqëria shqiptare në përgjithësi, kulturalisht dhe sociologjikisht nuk është aspak e përgatitur në përballjen e këtyre fatkeqësive natyrore, dhe është mjaft e ekspozuar ndaj risqeve të tilla.

Nuk dëshirojë që edhe kësaj herë, siç do herë në Shqipëri, sapo kalon gjendja e jashtëzakonshme të harrohet gjithçka dhe mos të nxjerrim asnjë mësim. Shteti shqiptar, shoqëria, institucionet dhe politika duhet të ndërgjegjësohet se fatkeqësi natyrore kanë ndodhur dhe do të ndodhin edhe në të ardhmen, prandaj duhet të jenë të përgatitura për të reduktuar dëmet që ato japin për  jetën e qytetarëve shqiptar.

Mirëpo, fatkeqësisht si cdo aspekt tjetër të jetës sonë që nuk marrim aq seriozisht sa duhet, edhe në këtë drejtim kemi mangësi të thella, për mos të thënë që nuk ekziston asnjë kulturë shoqërore se si të përballojnë një fatkeqësi.

Zakonisht në rastet e fatkeqësive natyrore dhe të tërmeteve në veçanti, vendet e zhvilluar qasjen ndaj tyre e ndajnë në tre faza, për të cilat ka mekanizma dhe sjellje të caktuara që ulin efektet e tyre. Këto tre faza janë aktiviteti parandalues, ajo e emergjencës dhe faza e rindërtimit.

Me aktivitet parandalues nuk nënkuptohet vetëm kriteret teknike të ndërtimit, ndalimi i ndërtesave në zona të caktuara, apo masa të tilla, por kuptohet sidomos përgatitja e shoqërisë në aspektin psikologjik dhe sociologjik për të përballuar fatkeqësi natyrore.

Përshembull, në asnjë kompani shqiptare me përjashtime të vogla, institucion shtetëror , arsimor apo komplekse banesash nuk zhvillohet asnjëherë asnjë test për të mësuar njerëzit se si të sillen në këto raste. Fakti që i thonë shqiptarëve se jetojnë në një zonë sizmike dhe të jenë të kujdesshëm nuk mjafton. Por, duhet që çdo institucion apo banesë të zhvillojë teste të detyruara zjarrjesh, termetesh apo fatkeqësive të tjera natyrore në mënyrë që njerëzit të mos jenë të papërgatitur. Gjatë ditëve të tërmetit në Shqipëri ndoshta është hera e parë që qytetarët janë njohur me disa sjellje se cfarë të bëjnë në rastë tilla, dhe këto kanë dalë nëpër media të ndryshme dhe jo insitucionalisht nga njërëz të shtetit.

Lexo edhe :   Tronditet sërish Greqia, lëkundje tërmeti
Lexo edhe :   Ekonomia “proteksioniste” shqiptare

Faza e dytë e përballjes me fatkeqësitë natyrore është emergjenca. Sigurisht edhe në këtë fazë fatkeqësisht shteti shqiptar nuk ka një kulturë të konsoliduar. Kulturë e cila nënkupton instrumentet dhe strukturat e duhur, kordinimin e informacioni apo të ndihmave të shpejta. Në këtë drejtim, megjithëse dëshirën e mirë, megjithëse solidaritetin e madh të treguar nga shqiptarët, faza e emergjencës ishte totalisht një kaos. Informacioni vinte më së shumti nga media, e cila e bëri me dinjitet punën e saj, ndërkohë nuk kishte një shtab apo një komitet që të koordinonte çdo veprim. Në këto momente nuk kërkohet një shtet që qan dhe solidarizohet me fatkeqët, por një shtet që është i ftohtë dhe racional për të përballuar momente të tilla.  Për mos të folur për mjetet që kishin në dispozicion strukturat e shtetit shqiptar, që ishin një turp i vërtetë. Në këtë rast falenderimi i vetëm shkon për të gjithë ata punojës të emergjencave, të policisë së shtetit, apo për këdo tjetër, që edhe pse pa mjete, edhe pse të paorganizuar siç duhet dhanë maksimumin pa u kursyer në asnjë moment, në ndonjë rast rrezikuan edhe jetën e tyre.

Faza e tretë ka të bëjë me fazën e rindërtimit, e cila është mjaft e vështirë dhe ka ndikim ekonomik dhe shoqëror, qoftë edhe për vendet më të zhvilluara dhe më të pasura se Shqipëria. Në këtë drejtim, pasojat negative që mund të kenë fatkeqësi të tilla si në ekonomi, për sipërmarjen apo edhe për banorët që preken nga ato mund të bllokojnë totalisht jetën e një shoqërie dhe të kenë pasoja të gjata. Kështu që, lipset një strategji e mirëmenduar, një fond emergjencë të cilin e kemi mjaft të ulët, apo edhe mekanizma që të ndikojnë sa më pak në të ardhmen e një vendi. Edhe në këtë aspekt, fatkeqësisht jemi të papërgatitur.

Për të gjitha këto arsye, për të shmangur kostot në jetë njerëzish apo materiale, duhet të nxjerrim mësime dhe të përgatitim për raste të tilla. Me pak fjalë, duhet të ndërtojmë një kulturë shoqërore dhe politike që të përballojë sa më mirë fatkeqësitë natyrore, sepse duam apo s’duam ne ato me shumë mundësi do të ndodhin përsëri. /Gazeta Liberale

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi/ Personat me syze preken më pak nga koronavirusi

Në një spital në Suizhou të Kinës, 276 pacientë ishin pranuar në një periudhë prej 47 ditësh, por vetëm 16 pacientë ishin të diagnostikuar...

Vrau 34-vjeçarin se i zuri rrugën, Arbër Kote: Më qëlloi me grushte, mbrojta veten

Arbër Kote u arrestua sot si autori i vrasjes së 34-vjeçarit Idajet Dulla, ditën e djeshme në Durrës. Mësohet se autori ka thënë se...

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...