E hënë, 18 Janar, 2021
3 C
Tirana

“S’mund të shkelmoja karrigen që më ofroi Trump”, Vuçiç flet për ‘poshtërimin’ e tij në Washington

Një foto e Vuçiç i cili qëndronte para presidentit Trump, u komentua gjerësisht. Fotoja u bë virale, e madje pati edhe intepretime nga më të ndryshmet. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka folur për median “Dnevni Avaz” pas nënshkrimit të marrëveshjes me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, në Shtëpinë e Bardhë në Washington.

Lidhur me foton ku ai po qëndronte i ulur përballë presidentit Donald Trump, (mënyrë e cila u quajt nga mediat sikur të ishte para hetuesisë), Vuçiç tha se ai ka vepruar me përgjegjësi.

Ai u shpreh se nuk i ka shkuar në mendje që për shkak të karriges në të cilën ishte ulur në Zyrën Ovale në Shtëpinë e Bardhë, të largohej nga takimi me Trump.

“Imagjinoni presidentin e ndonjë prej vendeve tona të vogla në rajon, që të ketë një shans për të hyrë në Zyrën Ovale, për të biseduar vetëm me Presidentin e Shteteve të Bashkuara dhe që kur t’i vendosin një karrige, ai të thotë: ‘Më falni, nuk jam i interesuar për këtë karrige, do ta shkelmoj tani’…

Sigurisht që nuk më shkoi në mendje.. Unë veprova me përgjegjësi, u solla me edukatë dhe pata nderin dhe mundësinë për të pasur një bisedë të shkëlqyeshme me Donald Trump.

Unë gjithmonë do ta përsëris, sepse është detyrimi im të bëj gjithçka që mundem për vendin tim, për Serbinë. Dhe u përpoqa të bëja që gjithçka që ne propozuam të ishte në interes jo vetëm të Serbisë, por edhe të gjithë të tjerëve në rajon”, ka thënë ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...