E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

Skandal/Rama nxjerr gënjeshtar kryeministrin e Belgjikës

Kryeministri Edi Rama ka përgënjeshtruar sot deklaratën e kryeministrit bleg Charles Michel i cili tha që vegimin për Shqipërisë Belgjika do ta marrë në qershor. Rama sot menjëherë pasi i kthye nga Gjermani u shpreh se çështja e votës se Belgjikes është e mbyllur duke shpjeguar se vendimi për këtë diskutim është marrë që në sesionin e mëparshëm të takimit në New York, atëherë kur ende nuk ishte në diskutim dhe në kalendare 17 prilli kur erdhi rekomandimi.

Ndërsa kryeministri i Belgjikës Charles Michel tha se Belgjika mbështet integrimin evropian të Shqipërisë, por theksoi se rekomandimi pozitiv për hapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë në BE është vetëm një pikë nisje, duke theksuar se vendi duhet të vijojë më tej e përmbushjen e reformave. Michel tha se vendimin për Shqipërinë Belgjika do ta marrë në qershor. TIRANA TODAY

https://tiranatoday.com/kryeministri-belg-negociatat-pike-fillimi-por-vijoni-reformat/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha bën lëvizjen e papritur pas ultimatumit të Yuri Kim

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, ka shtuar presionin, e ndërsa SHBA në shtator pret pensionimin e Berishës si dhe të hidhen themelet e...

Kishin kthyer shtëpinë në laborator dro*e, dy në pranga

Dy shtetas 32 dhe 33-vjeç janë vënë në pranga në sajë të operacionit të koduar "Baza", pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin kishin marë me...

“Pasaporta e vaksinës”, një “teori konspirative” që po bëhet realitet

Një ditë më parë është konfirmuar zyrtarisht se New Yorku do të lejojë vetëm të vaksinuarit në bare, palestra e aktivitete argëtuese. Lajmi është...

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...