E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Skandali “Zhvatja”/ Jepet masa e dënimit për “Boki 13” dhe kryeprokuroren speciale

Bojan Jovanovski dhe ish-prokurorja speciale, Katica Janeva janë shpallur fajtorë nga Gjykata në Maqedoninë e Veriut.

Ata akuzohen për rastin “Zhvatja”, rast i cili shënoi një skandal vitin e kaluar në vendin fqinj.

Sipas mediave vendase, Jovanovski u dënua me 9 vite burg ndërsa Janeva u dënua me 7 vite burg. Bojan Jovanoski u shpall fajtor për veprat penale “Marrje të shpërblimit për ndikim të jashtëligjshëm” dhe për “Pastrim parash”. Ndërsa Katica Janeva u dënua për veprat penale “Keqpërdorim i pozitës zyrtare dhe autorizimeve”.

Mësohet se Janeva nuk ishte e pranishme gjatë seancës ku u dha dënimi. Ajo i kishte dorëzuar gjykatës një shkresë, ku sqaronte se nuk mund të merrte pjesë për arsye familjare.

Jovanovski thuhet se ka ndikuar tek e akuzuara Janeva, që ajo të sjellë masa më të buta kundër një biznesmeni, i akuzuar në hetimin “Perandoria”, nisur nga ish-Prokuroria Speciale Publike.

Janeva dhe Jovanovski i njohur si “Boki 13”, para gjykatës i kanë mohuar akuzat dhe theksuan se nuk e kanë kryer veprën. Kujtojmë se gjykimi për rastin “Zhvatja” filloi në nëntor të vitit të kaluar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Parandalohet një vr*sje/Kërcënoi me a*më ish-dhëndrin, pranga 67-vjeçarit

Në sajë të operacionit të koduar "Parandalimi", policia e Lezhës ka bërë të mundur parandalimin e një ngjarje të mundshme kriminale në familje. Në...

Gabriel Escobar do të përcjellë në Shqipëri mesazhin e Rozenbergëve

Nga: Azgan Haklaj  Besë me Atdheun dhe Amerikën! Foltoret e Berishës si Pravda e Leninit. Revolucioni paqësor, konservator i Berishës si revolucioni bolshevik. Ka disa disa kohë që...

Vetingu në politikë/ PD kërkon deri në 22 vite burg për politikanët

PD mbetet e vendosur për të çuar përpara nismën e saj, për të futur në Vetting të gjithë politikanët. Demokratët kanë shtuar propozimet e...

“22 vite burg për politikanin që zgjidhet me vota të vjedhura”

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka komentuar propozimin e PD-së për dënimin me burg për atë që zgjidhet me vota të vjedhura. Me anë...

Euro prek nivelin më të ulët që nga gushti 2019

Euro e nisi javën me rënie të mëtejshme ndaj lekut. Sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, monedha europiane u këmbye me...