E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Skandali në Itali në kulmin e pandemisë: Si u “zhdukën” maskat që duhet të mbërrinin në Lazio

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Mediat italiane i janë rikthyer skandalit që u regjistrua në muajin maj, ku një ngarkesë maskash të blera nga rajoni i Lazios nuk u dorëzuan kurrë në destinacion.

Porosia i ishte bërë shoqërisë Ecotech, nga e cila tani pretendohet të kthejë 15 milionë euro e ka kthyer vetëm 1 milionë e 700 mijë. Kanë qenë disa kompani ndërmjetëse në katër qytete. Skema shtrihet në Romë, Lugano, Londër e Taranto.

Taranto ishte dhe qyteti i fundit ku mbërriti hetimi Prokurorisë së Romës mbi maskat “fantazëm” të Lazios, më shumë se 7.5 milionë maska të tipit Ffp2 e Ffp, të blera në muajin mars nga agjencia rajonale e mbrojtjes civile për 35.8 milionë euro. Në qytetin port, ndodhej dhe një nga hallkat e zinxhirit të gjatë të firmave të angazhuara për këtë porosi.

Bëhet fjalë për Internazionale Biolife srl, e specializuar për produkte homeopatike e që tërhoqi vëmendjen e Guardia di Finanza dhe hetuesve lokale, e që rezuloi të ishte dhe një furnizuese direktet e rajonit te Lazios ne nje tjetër kontratë për sigurim maskash. Situata është komplekse: Ecotech, me një partner operativ në Kinë, Pan Hongyi, pretendonte se mund ta dorëzonte brenda disa ditësh super-porosinë. Por pas disa vështirësish, Pan u tërhoq dhe ajo iu drejtua dy firmave të tjera: Exor Sa, me seli në Lugano por të drejtuar nga milanezi Paolo Balossi, dhe Giosar Ltd, me seli në Londër e të drejtuar gjithashtu nga një italiane, Stefania Cazzaro. Exor nga ana e saj kontakton me Internazionale Biolife, per te marre maskat nga Kina.

Lexo edhe :   Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Kjo pjesë e ngarkesës nuk mbërrin dhe palët fajësojnë njëra tjetrën. Biolife sakaq duhet te kishte dorëzuar dhe një 1 milionë këmisha mjekësore e 1 milionë tuta po në rajonin e Lazios brenda 18 prillit për shkak të emergjencës së Covid 19, por dorëzoi vetëm 140 mijë këmisha, që pas kontrollit, edhe ato nuk rezultuan konform normave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...