E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Skandali i pagave, eksperti Progni: Në janar mund të dalë një databazë tjetër

Në janar mund të dalë një databazë tjetër me të dhënat e qytetarëve shqiptarë. Kjo gjë është paralajmëruar nga eksperti i IT-së, Gentian Progni, i cili ka qenë i ftuar në studion e ABC Live. Teksa kanë diskutuar për skandaliin me daljen e të dhënave të qytetarëve, Progni tha se e-Albania duhet të ishte mbyllur.

“Duhet të ishte mbyllur e-Albania. Në janar mund të dalë një databazë tjetër të dhënash. Me të dhënat që kanë dalë, mund të hapen profile false”, tha eksperti.

Progni përjashton mundësinë e ndonjë hakerimi, pasi sipas tij, të dhënat dolën nga brenda, nga persona që kanë akses.

“Është nga brenda, kryqëzimi i të dhënave nuk bëhet nga jashtë”, tha ai, duke shtuar se drejtoresha e AKSH-it duhet të ishte dorëhequr.

Disa databaza me të dhëna personale të qindra mijëra qytetarëve shqiptarë, si paga, numra të kartave të identitetit apo targa të automjeteve, po qarkullojnë në WhatsApp. Në Shqipëri është hapur një debat i gjerë pas qarkullimit në WhatsApp të tre databazave, dy me listpagesat e afro 700 mijë qytetarëve shqiptar, dhe një me targat e makinave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...