E shtunë, 26 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Situatë e tensionuar në Mal të Zi

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

“Zhidro u qëllua me snajper”/ Artan Hoxha: Nëse do shpërthente tritoli, rrafshohej pallati

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur detaje të tjera nga ekzekutimi i Lefter Zhidros në Elbasan, nga forcat RENEA. Sipas gazetarit, nëse armatimi që 71-vjeçari kishte...

Në Mal të Zi, situata mbetet sërish e trazuar si pasojë e paralajmërimit të protestave të reja të Kishës ortodokse Serbe, të cilat që nga e diela do të mbahen nëpër disa qytete të vendit.

Ndërkohë policia e Ulqinit paraqiti padi ndaj kryepeshkopit të kishës për ndërtimin e një objekti fetar pa leje në fshatin Zogaj të Ulqinit.

Kurse, zyrtarët malazezë nuk e përjashtojnë mundësinë që në situatën kur cenohet qëndrueshmëria, në vend të kërkojnë edhe ndihmën e NATO-s.

Në Mal të Zi situata mbetet sërish e trazuar si pasojë e nisjes së protestave nga Kisha Ortodokse Serbe, e cila shpreh pakënaqësi me ligjin e fesë, që në dhjetor të vitit të kaluar u miratua në parlamentin malazez.

Kjo gjendje i ka tensionuar edhe më shumë marrëdhëniet ndërmjet e Podgoricës dhe Beogradit, të cilat fajësojnë njëra tjetrën për situatën e krijuar.

Zyrtarët malazezë nuk e përjashtojnë mundësinë që në situatën kur cenohet qëndrueshmëria në vend të kërkojnë edhe ndihmën e NATO-s. Në një konferencë me gazetarë, ministri i jashtëm i Malit të Zi, Srgjan Darmanoviq nuk e përjashtoi mundësinë që në rast nevoje të kërkohet ndihma e NATO-s.

“Besoj në marrëveshjet e qeta dhe politike midis dy vendeve, por nëse është nevoja në kuadër të NATO-s ka shumë mekanizma që mund të shfrytëzohen”, tha Darmanoviq.

Edhe presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq të martën qëndroi në Bruksel me rastin e trevjetorit të anëtarësimit në NATO ku u fol për sfidat e sigurisë në Mal të Zi dhe rajon.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, vuri në dukje se anëtarësimi i Malit të zi në NATO është tejet i rëndësishëm për sigurinë, por edhe për përparimin e këtij vendi.

Ndërkohë, Kisha ortodokse Serbe vazhdon të shkaktojë tensione në Mal të Zi duke provokuar edhe në mjediset me popullatë shumëfetare.

Policia e Ulqinit, bëri të ditur se të enjten paraqiti padi penale ndaj kryepeshkopit të KOS-it në Mal të Zi, Amfilohije Radoviç. Ky veprim është ndërmarrë për shkak të veprës penale të ndërtimit të objektit fetar pa leje ndërtimi, i cili është bërë pranë një manastiri në fshatin Zogaj të Ulqinit.

Një ditë më parë inspekcioni shembi objektin e ndërtuar pa leje, i cili sipas Ministrisë së Turizmit ishte në kundërshtim me Ligjin për Planifikimin Hapësinorë të Malit të Zi.

KOS e cilësoi si sulm të paramenduar në rrënimin dhe konfiskimin e pronës së saj dhe ka paralajmëruar protesta të reja për të dielën me 14 qershor në disa qytete të Malit të Zi.

Këtë paralajmërim autoritetet malazeze e shohin si një sulm të ri ndaj shtetit dhe institucioneve të tij me pasoja për shëndetin e qytetarëve përkundër masave të vendosura në parandalimin e pandemisë COVID-19.

Protestat pasuan një periudhë tensionesh të larta ndërmjet KOS dhe qeverisë së Malit të Zi, për shkak të Ligjit për Lirinë Fetare që u miratua në fund të dhjetorit të vitit të kaluar. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Meta citon profesorin e njohur: Pa pjesëmarrjen e të rinjve demokracia do të mbetet e mangët

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka shpërndarë një analizë të profesorit të njohur Bajram Hysa për demokracinë, duke e cilësuar këtë analizë një apel për...

E bujshme, zbulohet lidhja e Fjolla Morinës me biznesmenin që e shoqëronte

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua pak ditë më parë në Morinë bashkë me dy personat që e shoqëronin, biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim...

Pezullohet nga detyra drejtori i Burgut të Beratit, merrte rryshfet për të liruar të burgosurit

Është pezulluar nga detyra drejtori i Burgut të Beratit, Hiqmet Këlliçi i cili akuzohet “për kryerjen e veprimeve arbitrare”. Këlliçi nuk i raportonte sjelljet e...

Futi drogë për një të dënuar, arrestohet stomatologu i burgut 313

Është arrestuar nga Policia stomatologu i burgut 313 në Tiranë, pasi ka futur drogë në ambientet e kësaj IEVP-je për një të dënuar. Mësohet se...

Erëra të forta dhe rreshje shiu, Veliaj thirrje qytetarëve: Qëndroni në shtëpi

Reshjet e dendura të shiut dhe erërat e forta kanë shkaktuar probleme dhe në Tiranë, ku disa pemë janë rrëzuar duke dhe kanë vështirësuar...