E martë, 26 Janar, 2021
5 C
Tirana

Situata i doli jashtë kontrollit, Trump largohet nga Shtëpia e Bardhë

Presidenti në detyrë i SHBA-së, Donald Trump është larguar nga Shtëpia e Bardhë ditën e sotme për në Camp David.

Business Insider shkruan se kjo mund të jetë një mënyrë e Trump për tu reflektuar mbi situatën që ndodhi ditën e djeshme.

Udhëtimi vjen pasi Kapitoli në SHBA u pushtua dhe u vandalizua nga protestuesit pro-Trump që kërkonin të përçanin dhe përmbysnin rezultatet e zgjedhjeve dhe të parandalonin një presidencë të Biden.

Të dy dhomat e Kongresit u bastisën pasi Policia e Kapitolit të SHBA-së nuk arriti të ndalte protestuesit. Camp David është shmangur kryesisht nga Trump në favor të Mar-a-Lago, klubit të tij privat në Palm Beach, Florida, gjatë presidencës së tij.

Kompleksi është përdorur në të kaluarën për samitet me udhëheqësit botërorë, përfshirë Marrëveshjet Camp David midis Egjiptit dhe Izraelit në 1978.

Kongresi certifikoi kandidatin demokrat, Joe Biden si presidentin e zgjedhur të SHBA-ve, pasi fitoi 306 vota elektorale, kundrejt 232 të Donald Trump.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pse BE duhet të shpejtojë me integrimin e shpejtë të Ballkanit në union

Nga: Srđan Cvijić & Dimitar Bechev “European Western Balkans” Në vitin 2006, Javier Solana, kreu i atëhershëm i diplomacisë së Bashkimit Evropian, deklaroi se misioni...

Dënohet Konte, ja sa ndeshje do të mungojë trajneri i Interit

Trajneri i Interit, Antonio Konte u dënua me dy ndeshje mungesë. Gjykata Sportive e Serisë A vendosi që tekniku zikaltër të përjashtohet për dy...

Astrit Patozi zbulon se ku do të kandidojë në zgjedhjet e 25 prillit

Kryetari i Partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi do të kandidojë në Tiranë për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Një ndër nga arsyet e marrjes së...

Sa është numri aktual, dhe ç’do të ndodhë me popullsinë e botës në të ardhmen

Deri në korrikun e vitit 2020, Toka banohej nga afërsisht 7.8 miliardë njerëz. Popullsia globale, është më shumë një vlerësim i numrit të përgjithshëm...

U gjet i mbytur/ Gruaja e ish-ministrit grek hedh akuzat : Mund të jetë vrarë

Vdekja e ish-ministrit të Rendit në Greqi, Sifis Valyrakis ka ngjallur reagime nga ana e familjes. Bashkëshortja e tij, Minas Papatheodorou – Valyrakis, dyshon...