E premte, 22 Janar, 2021
11 C
Tirana

“Sistemove b*thën tënde”, Egla Ceno nuk ia përton Altin Bashës

Duket se nuk do të ketë fund përballja mes aktores Egla Ceno dhe regjisorit Altin Basha. Pak më herët, Altin Basha dha arsyet se përse vendosi që në këto momente të vështira për teatrin shqiptar, të konkurronte si drejtor i Teatrit Eksperimental. Lidhur me këtë zhvillim, aktorja Egla Ceno ka dhënë një koment ironizues në Facebook, ku shpërthen ndaj regjisorit, një marrëdhënie që ka përfunduar në një gjuhë aspak etike.

Nëse kthehemi pas në kohë, kujtojmë këtu se deklaratat e aktores Egla Ceno, për shkëputjen e marrëdhënieve të punës me “Portokallinë”, për shkak te “mospërputhjeve artistike”, detyruan Altin Bashën që të jepte versionin e tij të ngjarjeve.

Krahas publikimit në media te mesazheve mes tij dhe Cenos, Basha është përgjigjur në lidhje me ngjarjen, duke u shprehur se ajo po përdorej për ti shërbyer fushatës së “baltosjes” së emrit të tij. Por aktorja nuk e ka lënë me kaq. Ajo thotë se regjisori as do t’ia dijë për komunitetin, nëse i ka apo jo punët mirë.

Statusi

E mirë ja, e sigurove një zyrë. Tunde bishtin kur të hodhën një kockë, të keqen u mundove ta quash të mirë, tradhtove llojin tënd, tregove dhëmbët prej miushi me vartësit. Po do plakesh o plak…

E mirë ja, do sistemosh soj e sorrollop por falë teje dhe atyre si puna jote, gjërat shkojnë keq e më keq. Do plakesh o plak…

Do shikosh veten në pasqyrë dhe do buzëqesh i kënaqur duke menduar se në fund të fundit bëre detyrën: sistemove büthën tënde. Po do plakesh o plak…

Të plasi ty nëse qyteti, komuniteti nuk i kanë punët mirë. Se mos është faji yt. Ti për vete e gjete një büthë për gjuhën tënde. Të tjerët donin të ishin kundërshtarë, demonstrues, intelektualë. Ruajtën dinjitetin, ndershmërinë – por “po i grin uria”. Çfarë ndryshuan si përfundim? Asgjë. Dhe e di pse? “Sepse për sa kohë që do ekzistosh ti dhe ata si puna jote, e vetmja gjë që mund të ndryshohet është bütha e radhës për t’u lëpirë.”

Ti je sëmundje o plak, çfarë mund të krijosh ti? Vetëm moçale për parameca të tjerë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gjykata e Lartë kalon për gjykim dosjen e ish-ministrit, Saimir Tahiri

Gjykata e Lartë ka kalaur për gjykim dosjen penale ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Vendimi është marrë në dhomën e këshillimit në këtë...

O popull, votoni partitë e reja! PD do humbasë më keq se më 2017

Nga: Kreshnik Spahiu Zgjedhjet e 25 Prill nuk do ndryshojnë asgjë. Ky është basti im publik. Populli e ka shumë të vështirë ta kuptojë por...

Aksident në Pukë, humb jetën një person

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen është regjistruar mbrëmjen e sotme në fshatin Dedaj të Pukës. Shtetasi i identifikuar me inicialet L.M, ka qenë...

Ish-komandanti i ushtrisë boshnjake dënohet për krime lufte

Gjykata e Sarajevës e ka dënuar me 10 vjet burgim një ish-komandant të ushtrisë boshnjake, pasi erdhi në përfundimin se ai ka dështuar të...

Përgjimet/ Mafia Italiane mësyn në Tiranë, biseda për pallate dhe tendera

Antimafia e Katanzaros në Itali, ka goditur tri ditë më parë një grup mafioz, ndërsa përgjimet telefonike të personave në hetim kanë zbardhur ryshfetet...