E diel, 17 Janar, 2021
1 C
Tirana

Shtrëngohen masat në Shqipëri, nga 24 dhjetori me orar të ri izolimi

Duke marrë shkas nga situata e pandemisë, Komiteti i Ekspertëve ka marrë vendimin për shtrëngim masash. Kufizimi i lëvizjes nga ora 20:30 deri në orën 06:00 nga 24 dhjetori deri më 4 janar.

Këto masa do të jenë në fuqi gjatë këtij afati kohor, dhe më pas do të rikthehet fasha e orarit ekzistent.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se situata në Shqipëri paraqitet e qëndrueshme, por këto masa janë për të shmangur një rrisk të mundshëm.

Manastirliu, në një deklaratë për mediat përcolli vendimin më të fundit së vendi ynë ka pezulluar fluturimet me Britaninë. Kjo duke marrë shkas nga situata më e fundit me variantin e ri Corona.

“Pas analizës së situatës nga Komiteti i Ekspertëve, në përfundim të javës së 51 të epidemisë nga vlerësimi i kryer gjatë javëve të fundit ekziston 359 raste për 100 mijë banorë. Situata ka paraqitur qëndrueshmëri. Përqindja e shtretërve të zënë është 25.3 %, ekspertët vlerësojnë se situata paraqet qëndrueshmeri duke treguar dhe impaktin e masave të marra por kjo situatë ka ende nevojë për vlerësim dinamik. Pasi zbatimi i masave mbetet i rëndësishëm për përhapjen e virusit.

Jemi dhe do të vijojmë që të jemi në gaditshmëri të plotë. Nga sot siç të gjithë jeni të informuar ka nisur testimi i shpejtë që është shtrirë në 6 pika në Tiranë dhe në disa qytete të tjera dhe në spitalet rajonale, ku përveç testimit klasik ka nisur dhe ai i antigenit.

Duke qenë se jemi në një periudhë festash, duke pas parasysh rrezikshmërinë kemi vendosur kufizimin e lëvizjes nga data 24 dhjetor; do të kufizohet lëvizja e qytetarëve nga ora 20:30 deri në 06:00 të mëngjesit, lëvizja deri në oren 22:00 rikthehet me 5 janar.

Lexo edhe :   “Rritje e rasteve”/ Manastirliu zbulon vendimin për masat shtrënguese
Lexo edhe :   “Rritje e rasteve”/ Manastirliu zbulon vendimin për masat shtrënguese

Kufizim i aktivitetit të restoranteve, fast food dhe lokale nga 24 dhjetori deri në 4 janar nga data 5 janar kufizimi rikthehet në orën 22:00. Gjithashtu bëj thirrje qytetarëve që të shmangin levizjet e panevojshme”, ka thënë ajo.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: 369 mjekë dhe infermierë janë vaksinuar kundër koronavirusit

Kryeministri Edi Rama, shprehet se deri më tani 369 mjekë dhe infermierë të vijës së parë të betejës me COVID19, kanë marrë dozën e...

Dy gjela nuk mund të këndojnë majë të të njëjtit pleh

Nga: Astrit Patozi SPAK-u mund të jepte një kontribut të madh për interesin publik, që mund të shërbente sadopak edhe për zgjedhjet e 25 prillit. Mjafton...

Horoskopi 17 janar 2021, parashikimi i yjeve për ju

Dashi Nen ndikimin e madh te Venusit ju do i jepni me shume prioritet se kurrë me pare jetës ne çift. Do ndiheni mire pranë...

Ylli Ndroqi dhe bashkëshortja e tij infektohen me Covid-19

Presidenti i medias "Ora News", Ylli Ndroqi, dhe bashkëshortja e tij Mimoza janë infektuar nga koronavirusi. Ndroqi bën me dije se ai dhe bashkëshortja...

Rrugë që i merr lumi para se të mbarojnë

Nga: Mentor Kikia Foton e parë e kam marrë në rrjet. Autori thotë se është rruga e Arbërit, në Maqellarë të Dibrës. E ndërtuar buzë...