E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Si u shkel rregulli i panegociueshëm i Festivalit të RTSH

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Nga: Edmond Zhulali

Ne zyrat e “ALBAUTOR”  këto dite u zhvillua një mbledhje e pazakonte. Ishte një atmosfere qe nuk e kisha hasur asnjëherë. Kompozitore, poete, orkestrues te shqetesuar për festivalin e 58 te këngës ne RTSH shikonin njeri tjetrin te shqetesuar.

Për koincidence unë këto dite te vështira mbas tërmetit kam muzikuar vargjet e Çun Lajcit “Shqipnise sime t’luhatun”. Menjëherë mendja me shkoi tek këto vargje te mrekullueshme…mos valle po luhatet  edhe festivali? Është cenuar një nder shtyllat themelore, te qenit shqiptar te krijuesve dhe këngëtareve.

Ne festivalin me te rëndësishëm aty ku u themelua kënga e lehte shqiptare ku linden me qindra kënge, këngëtare, instrumentiste, aty ku erdhën këngëtaret e pare nga Kosova shqiptaret Maqedonisë e Malit të Zi , Diaspora aty ku njerëzit prisnin me ankth krijimet e reja dhe tentonin ti  fishkëllenin të paret ku u derdhen aq shume emocione, motive shqiptare ne ketë skene te shenjte mbarëkombëtare  papritur u dëgjuan emra krijuesish nga Maqedonia, Bullgaria, Australia.

Në radhë të pare ky festival është mbarëkombëtar i këngës  shqiptare i traditës dhe është vendosur qe kënga fituese e tij te përfaqësoje Shqipërinë ne “EUROSONG”

Ne 57 vite një nder rregullat me te rëndësishme te festivalit që asnjëherë nuk është menduar që mund te diskutohej ka qenë nënshtetësia dhe kombësia shqiptare për shqiptaret në Kosove, Maqedoni, Mali i Zi e nëpër botë. Po pse ky rregull kaq i fortë e i panegociueshem?

Çdo vend ka muzikën e tij artin, traditën, kulturën etj…shtete si Italia, Suedia, Maqedonia, Greqia, e shume te tjera janë tejet fanatike në ketë qëndrim dhe ndonëse kane një muzike shume te identifikueshme përsëri ato nuk lejojnë pjesëmarrje ne festivalin e tyre nacional te autoreve te huaj.

Po perse duhet ky qëndrim që edhe Shqipëria e ka mbajtur deri vitin e kaluar?

Ky festival zhvillohet me fondet e taksapaguesve shqiptare te cilët investojnë qe te zhvillohet muzika e vendit tone, te stimulohen artistet shqiptare qe te vazhdojnë traditën e ta pasurojnë atë. Kush më mirë se kompozitoret shqiptare do ta kompozoje ketë muzike që na buron nga motivet dhe shpirti shqiptar. Ato qe i japin fytyrën muzikës shqiptare ne radhe te pare janë kompozitoret dhe poetet e me pas interpretet vokale e instrumentale.

Si mund te cenohet ky element kaq i rëndësishëm profesional në një mënyre kaq te papërgjegjshme, amatore dhe do te thoja pa frike dashakeqëse e te qëllimshme për ta shkatërruar ketë festival të mrekullueshëm te yjeve te muzikës shqiptare.

Është festivali i parë  qe po na krijon ketë ndjesi të ekzistencës. Kam 20 pjesëmarrje ne festivali si kompozitor, e me shume si orkestrës, kam qene katër here Drejtor Artistik, gjashte here Producent Muzikor fitues i shume çmimeve te parat te dyta te treta, dy here konkurrues ne Eurosong etj… pra një jete ne festival por çfarë ndodhi ketë vit si, pse…

Në verë doli spoti që njoftoi për datat e pranimit te këngëve konkurruese si çdo vit.

Perse nuk u be e ditur pjesëmarrja e artisteve të huaj dhe perse u mbaj e fshehte, perse nuk u tha që lejohen dy kënge një kompozitor. Si i morën vesh të huajt këto rregulla te reja kur ne në Shqipëri nuk dinim asgjë…Mos valle e morën vesh nga “shërbimet sekrete” te vendeve te tyre apo kane mare telefonata nga organizatoret e festivalit.

Janë me dhjetra kompozitore shqiptare qe nuk janë ftuar që kanë shkëlqyer dhe ne Eurosong e kanë rezultate shume me te larta se kompozitoret maqedonas qe kishin me se dhjete vjet që nuk kishin hyre në finale te Eurosongut,  ndërkohe qe Shqipëria ne 16 përfaqësime ka hyre nënte here ne finale. Po pse gjithë ky mllef me kompozitoret shqiptare? Po me orkestruesit çfarë kane këta pse i kane zhdukur si emërtese, ndërkohe qe njihen dhe nga ligji i se drejtës se autorit? Ne se ka një element te këngës qe duhet te jete muzikant profesionist ai është orkestruesi. Por e hoqën qe këngët te behën neper studio jashtë e te fshihet autorësia. Po pse pati aq zhurme ne seleksionimin e këngëve? Diçka ka çaluar…ka akuza ne media qe shume kënge nuk kane kaluar ne komision por vetëm në lista. Te ketë ndodhur?

Jurite e pranimit qe unë i kam ngjitur sa e sa here kane funksionuar me nga 5 – 7  anëtare dhe asnjëherë tre për te patur sa me shume transparence e mendim profesional. Unë ne asnjë mënyre nuk kontestoj si personalitete te tre anëtaret e jurisë por ka shume zëra qe këngët kaluan me lista dhe te padëgjuara dhe nëse kjo do te ishte e vërtete do te ishte e pafalshme. Për mendimin tim problemi kryesor ne selektimin e këngëve konkurrentë është ky. Gjithmonë Drejtori Artistik i festivalit ka qene një muzikant me shume përvoje si kompozitor, orkestrues me formim te plote e shije artistike te provuara. Ketë vit ishte regjisorja Vera Grabocka qe nuk ka formimin e duhur muzikor për të bere orientimin estetik muzikor te festivalit gjë e cila solli ne festival kënge jo profesionale qe një profesionist i kupton menjëherë. Si regjisore do te ishte ne vendin e duhur por jo për te  krijuar ate çka prêt një festival, zhvillime te reja muzikore qe janë te afte ti sjellin profesionistet nga njëherë edhe ne kundërshtim me shijet e publikut qe hera heres levizin ne ndikime te gabuara.

Ne natën e dyte pati vlerësime për autore te muzikës e poete qe nuk jetojnë me. U ftua ne skene një ikone e festivalit  kompozitori me nënshtetësi shqiptare dhe origjine nga zona e Dibrës, Agim Krajka. Menjëherë me shkoi ne mendje po pas 20 viteve kompozitori qe do te ftohet ne skene çfarë do te jete Maqedonas. Bullgar, Grek apo Serb?

Juria e festivalit. Edhe këtu vetëm një kompozitor ne 5 anëtare dhe ai grek e jo shqiptar…po çfarë kane me kompozitoret shqiptare, E çuditshme…

Elementi kombëtare i muzikës vjen duke përpunuar motivet e bukura shqiptare nga ata që dine dhe qe janë kompozitore profesioniste e jo duke vene një “shqiponje”  ne ekran te cilës me pare i ke prere krahet.

Drjetor i Festivalit Thoma Gellçi,  Drejtore Artistike Vera Grabocka? Çfarë thonë këta emra për muzikën qe udhëheqin një festival kaq te rëndësishëm e te dashur për te gjithë ne përveç se një dyshe e re qe po presim të hedhe hapa të reja ne bashkëpunimin e tyre…

Ftoj te gjithë artistet intelektualet publikun e gjere ti bashkohen shqetësimit te shoqatës “ALBAUTOR” për te mbrojtur e për te kthyer dinjitetin e cenuar kombëtar Festivalit te Këngës ne  RTSH.

Edmond Zhulali , Kompozitor  “Mjeshter i Madh”

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...