E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Si në përralla/“Castel Meur”, shtëpia e ndërtuar midis dy shkëmbinjve (FOTO)

Shtëpia e quajtur “Castel Meur”, por që njihet edhe si “shtëpia në humnerë”, daton që nga viti 1861. Kjo shtëpi e mahnitshme, duket sikur ka ngecur midis një shkëmbi dhe një terreni të vështirë.

Banesa është vendosur në mënyrë spektakolare midis dy shkëmbinjve të mëdhenj, për ta mbrojtur atë nga stuhitë famëkeqe të zonës.

Quhet Castel Meur, por njihet edhe si La Maison du Gouffre, ose “shtëpia në humnerë”.

Për të kuptuar se si u krijua prona, kthejeni orën në shekullin XIX kur nuk kërkohej leje planifikimi për të ndërtuar një shtëpi në këtë vend, në bregdetin Côtes-d’Armor.

Sipas The Connexion, një burrë ishte aq i magjepsur nga gadishulli Plougrescant, sa vendosi të ndërtonte një vilë në atë vend, midis dy pllakave gjigante të granitit. Si një masë paraprake shtesë ndaj motit, ndërtesa u ndërtua me shpinë të kthyer nga deti.

Vila u banua për një kohë të konsiderueshme, por pas shekullit të XX, ajo u shndërrua në një shtëpi pushimi. Në vitin 2004, mbesa e pronarit origjinal u zhvendos nga SHBA-ja në Francë dhe u transferua në vilën piktoreske.

Ndërkohë, vila kishte fituar statusin e famshëm në Plougrescant. Imazhi i saj u shtyp në pjesën e përparme të një kartoline, e cila bëri rrugën e saj nëpër botë, duke ftuar turistët të eksplorojnë rajonin.

Gjithçka erdhi në kokë kur një grup turistësh u ngjitën në çatinë e Castel Meur për të kapur një fotografi, duke dëmtuar pronën në proces. Sipas raporteve, pronari më pas mori të drejtat ligjore për imazhin e pronës, e cila nuk shfaqet më në kartolina ose reklama të zonës. Një mur u ndërtua gjithashtu rreth pronës, duke rritur privatësinë e saj.

Burimi i lajmit: dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...