E shtunë, 27 Shkurt, 2021
4 C
Tirana

Shuhet në moshën 66-vjeçare aktorja e njohur shqiptare

Ka ndërruar jetë ditën e sotme një aktore e njohur e skenës shqiptare. Bëhet fjalë për Eva Pëllumbin, e njohur për publikun për rolet në filmat shqiptarë ‘Vajza me kordele të kuqe’, ‘Ëndërr për karrige’ apo edhe ‘Kapedani’.

“Po ne që merremi gjithë jetën me pulat, ç’jemi ne?”, është një nga frazat e njohura të saj në filmin Kapedani.

Aktorja ka punuar për 17 vite në Teatrin e Kukullave, ku ka luajtur role të ndryshme. Ndërkohë pas viteve ’90, aktorja u largua nga Shqipëria në drejtim të Gjermanisë.

Në një intervistë për mediat vitin e shkuar, Eva Pëllumbi tregoi fillimet e karrierës së saj dhe sesi kishin arritur që t’i hiqnin edhe autorësinë nga filmat.

“Vlash Dobroniku është i pari regjisor, që më ka vënë emrin në filmat e tij. Mua në ato vite nuk më kanë vlerësuar, nuk më shënonin emrin në filmat multiplikativë, ku unë bëja zërin e personazheve. Ato vite dhe ai që priste kartonin e kishte emrin në filmat multiplikativ ndërsa unë jo. Kjo më rëndonte shumë. Nuk donin. Ishte një mentalitet i kohës”, thoshte ajo.

Eva Pëllumbi ka lindur më 28.03.1953 në Tiranë. Aktiviteti i saj në skenë ka filluar në moshë të vogël në pallatin e pionierëve. Më tej vazhdoi për kanto në Liceun artistik dhe në Akademinë e Arteve.

Në moshën 17-vjeçare ishte pjese e skenës së Estradës, ku në krah të Anita Takes debutoi me shumë sukses si imitatorja e parë e skenës shqiptare. Më tej në Teatrin e Kukullave u dha frymë roleve të shumtë, ndër të cilët është për t’u përmendur roli i pavdekshëm i Pinokut, i cili ka mbetur në mendje të të gjithë fëmijëve të viteve 80-90, mbase edhe e prindërve të tyre.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi: Një dozë e vetme e vaksinës së Pfizerit ul transmetimin e virusit

Tre studime të reja britanike tregojnë se vaksina kundër COVID-19-s e kompanive Pfizer-BioNTech, e cila merret me dy doza, zvogëlon transmetimin e virusit pas...

Sa ndihmojnë vaksinat kineze për rritjen e influencës së Pekinit në Ballkan?

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë...

Koronavirusi, Tomini: Dy fëmijë ndodhen në terapi intensive

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini ka folur për situatën me Covid-19 në spitalet që trajtojnë koronavirusin në vendin tonë. Në një lidhje direkte me...

Epidemiologu Alimehmeti: Të saktësohen sa teste e tampone bëhen në ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situtën e pandemisë në vendin tonë, ku është shprehur se është ende herët për të folur për një...

Rakacolli: Të hënën vijnë 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli deklaroi se të hënën do të vijnë në Shqipëri 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer. Ajo tha në Report...