E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Shtohet frika, identifikohen pesë raste të Omicron në Australi

Pesë raste të variantit Omicron, Covid-19, janë raportuar në Australi, pasi testimi gjenomik zbuloi se dy udhëtarë jashtë shtetit që mbërritën së fundmi në shtetin e Uellsit të Ri Jugor ishin të infektuar.

Të dy udhëtarët e infektuar mbërritën në Sydney nga Afrika Jugore, me një fluturim të Singapore Airlines të dielën, konfirmuan zyrtarët shëndetësorë australianë të hënën.

Të dy ishin plotësisht të vaksinuar dhe po izolohen në Akomodimin Shëndetësor Special të shtetit.

Tani ka pesë raste të konfirmuara të variantit Omicron Covid-19 në Australi – katër në shtetin e Uellsit të Ri Jugor dhe një rast në Northern Territory.

Rasti i Northern Territory është një burrë që mbërriti në objektin e karantinës së Howard Springs me një fluturim riatdhesimi qeveritar nga Johannesburg më 25 nëntor.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...