E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Shtohet agresioni/ Cili është plani i Vladimir Putinit për Ukrainën?

Presidenti rus Vladimir Putin është i përfshirë në një përshkallëzim të shumëfishtë të kërcënimeve brenda Evropës. Skemat e tij mund të mposhten.

Duke shfrytëzuar atë që ai gjykon një pozicion strategjik superior përballë tërheqjes dhe fragmentimit dhe dobësisë së SHBA-së në Evropë, Putin sheh mundësi për përfitime thelbësore në atë që Rusia e konsideron sferën e saj të ndikimit në Lindjen e Evropës.

Përballë këtij grupi sfidash për autoritetin dhe kohezionin e tij, Perëndimi me të vërtetë nuk ka zgjidhje tjetër veçse të qëndrojë i palëkundur përballë agresionit rus.

Këto janë kërcënime serioze dhe mund të sinjalizojnë një dimër me vështirësi të shkaktuara nga Rusia, të tilla si Evropa nuk i ka përjetuar për dekada. Ka të paktën pesë kërcënime të menjëhershme.

Shtrëngimi i furnizimeve me gaz të Evropës përpara dimrit, duke u bërë të qartë kundërshtarëve të mundshëm, se veprimi evropian për ta frenuar atë kërcënon ngrohjen në shtëpitë e qytetarëve;

Përdorimi i Bjellorusisë për të çuar emigrantët drejt Bashkimit Evropian (BE);

Grumbullimi i trupave dhe armaturave të rënda rreth Ukrainës, veçanërisht në veri të Kievit, në Krime dhe Donbas, dhe në lindje në rrethin ushtarak jugor të Rusisë;

Kërcënimi i konfliktit të ri në Ballkan, duke nxitur nacionalizmin serb, duke përfshirë lëvizjet drejt një shpërbërjeje të mundshme të Bosnje-Hercegovinës dhe sfidat ndaj pavarësisë së Malit të Zi; dhe Promovimi i një kuadri 3 + 3 për trajtimin e Kaukazit Jugor (Rusi, Iran, Turqi, Armenia, Azerbajxhan dhe Gjeorgji) për të zëvendësuar ndikimin e SHBA-së dhe partneritetin Lindor të BE-së.

Këto lëvizje të fundit pasojnë vite të tëra aktesh armiqësore ruse dhe ndërhyrje në politikën e brendshme të Perëndimit, duke përfshirë dezinformimin, vrasjen, sabotimin, rryshfetin dhe mjete të tjera të dizajnuara për të dobësuar Evropën dhe Shtetet e Bashkuara.

Kërcënimi për Ukrainën

Kërcënimi më i menjëhershëm është për Ukrainën. Rusia ka vendosur forcat për një sulm të ri ushtarak, i cili mund të nisë në një njoftim shumë të shkurtër: Në një ese thuajse-historike prej 10.000 fjalësh, së bashku me deklarata publike nga të tjerë si ish-presidenti Dmitry Medvedev, Putin ka vënë në pikëpyetje legjitimitetin e Ukrainës si një shtet i pavarur dhe ka justifikuar agresionin e vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainën Lindore. Putin ka akuzuar autoritetet ukrainase si “rusofobike” dhe ka paralajmëruar kundër përdorimit të “ish territoreve sovjetike” për të kërcënuar Rusinë.

Rusia ka marrë efektivisht kontrollin e sigurisë së Bjellorusisë, që do të thotë se Putin tani është në gjendje të kërcënojë Ukrainën nga veriu dhe nga lindja. Formimi aktual i madh ushtarak i Rusisë është i treti këtë vit: i pari ishte në prill, duke grumbulluar mbi 100.000 trupa dhe pajisjet e tyre në dhe rreth Ukrainës; e dyta ishte stërvitja West-21; dhe e treta është grumbullimi aktual, i paparalajmëruar dhe i pashpjeguar i forcave dhe pajisjeve rreth Ukrainës në masë edhe më të madhe se në prill.

Lexo edhe :   Më shumë se 100 mijë ushtarë po presin sinjalizimin e Putin, gati për luftë

Koha e lëvizjeve të Rusisë është e favorshme: 8 dhjetori 2021, shënon 30 vjetorin e rënies së Bashkimit Sovjetik, diçka që Putini e ka ankuar si tragjedinë më të madhe të shekullit të 20-të. Ajo vjen gjithashtu pasi kancelarja Angela Merkel ia dorëzon pushtetin një qeverie të udhëhequr nga SPD në Gjermani, ndërsa Rusia kërkon të pastrojë pengesat e fundit për të sjellë në internet gazsjellësin Nord Stream 2. Franca parashikon zgjedhjet në prill. Presidenti Joe Biden ka tërhequr SHBA-në, forcat nga Afganistani dhe sinjalizuan se dëshiron ta bëjë këtë edhe nga Iraku dhe Siria, ndërkohë që pozicioni i tij politik në Shtetet e Bashkuara po dobësohet.

Lexo edhe :   Më shumë se 100 mijë ushtarë po presin sinjalizimin e Putin, gati për luftë

Putin ka reaguar ndaj lëvizjeve të Presidentit Volodymyr Zelensky, për të kundërshtuar ndikimin rus në Ukrainë, veçanërisht ato që synojnë Viktor Medvechuk (fëmijët e të cilit janë zot-fëmijët e Putinit), duke mbyllur kontaktet zyrtare ukrainas-ruse.

Asnjë nga këto nuk do të thotë se Rusia është e vendosur në mënyrë të pakthyeshme për një pushtim të ri të Ukrainës. Përkundrazi, Putini po përgatit forcat dhe argumentimin e nevojshëm për t’i dhënë atij opsionin; një opsion që nuk do të ishte i realizueshëm nëse nuk do të ishin ndërmarrë këta hapa paraprak. Në të vërtetë, shpjegimi më i mundshëm i ngjarjeve është se Putini po kërkon lëshime dhe gjeste de-përshkallëzimi nga Ukraina dhe Perëndimi në këmbim të vendosjes për të mos pushtuar. Por fakti që ai ka grumbulluar forcat e nevojshme, do të thotë se një përgjigje e fortë perëndimore është thelbësore për të demonstruar se një veprim i tillë do të ishte shumë i kushtueshëm për Rusinë.

Pushimi perëndimor

Në këtë sfond, administrata Biden dhe disa qeveri evropiane kanë filluar në mënyrë të lavdërueshme të tërhiqen. Ndoshta në një përpjekje për të demonstruar se Perëndimi nuk do të përsërisë dështimin e tij për të parandaluar kapjen e paligjshme të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, janë ndërmarrë disa hapa të rëndësishëm:

Shtetet e Bashkuara kanë tërhequr vëmendjen e publikut ndaj aktiviteteve agresive të Rusisë, në një nivel të lartë politik dhe diplomatik, duke përfshirë sigurimin e informimeve të inteligjencës dhe demarsheve në NATO dhe në vendet evropiane.

Burimi i lajmit: CEPA. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...