E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Shteti i fali 40 mln euro naftë? Taçi: Na faturoi detyrime shtesë

Në fakt, në atë kohë, investigimet e mediave nxorrën në pah të dhëna që sugjeronin se në bilance ishin fshehur sasi nafte gjendje. Thuhej se kompania u shit së bashku me 40 milionë euro naftë gjendje të cilat nuk u llogaritën fare. Sot, Taçi pretendon të kundërtën. Madje, thotë se shteti ia ka hedhur duke i faturuar detyrime shtesë.

“Menjëherë sa e morëm në administrim, paguam 44 mln dollarë detyrime të ARMO-s. Këto nuk ishin në kontratën e privatizimit, që të sillnin detyrime që duheshin paguar nga privatizuesi”. Taçi, ishte bërë pronar me 85 % të aksioneve i një prej aseteve më të rëndësishme publike. 15 %, sot e kësaj dite zotërohen nga shteti. Në rafineri, pas kalimit të aseteve nuk u panë kurrë amerikanë, ashtu siç ishin prezantuar gjatë tenderit.

“Arritëm të zotëronim thuajse gjithë tregun e naftës, duke paguar rrogat, taksat, e rezultate shumë të mira. Ndoshta ishte kjo ndikimi që pas 3 muaj aktivitet, Ministria e Financave, ndoshta në ndikimin e Bodes, rrethon rafineritë me zinxhirë.

Për disa vite, industria u përpëlit mes problematikave që dolën si rrufe në qiell të hapur. Aty, nisën problemet me pagat. Amerikanët e ARMO-s, dolën të ishin disa shqiptarë, të cilët për hir të interesave të ndryshme në nivelet e larta të qeverisë e degraduan industrinë.

“Përsëri në mënyrë abuzuese, Ministria Financave gjatë 5 vjecarit të menaxhimit tonë vinte gjoba, aplikonte taksa dhe gjoba për produkte të pa prodhuara, se sipas tyre firot nuk mund të ishin më shumë se 2 %”.

“Kam kërkuar një takim me kryeministrin e vendit, nuk është realizuar. Arsyet nuk mund ti di, kam dërguar dhe letra në qeveri sa i përket sistemit taksimit që aplikohej dhe gjithë prolematikat që Misnitria Financave krijonte” u shpreh Rezart Taçi, Biznesmen. /Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...

Jean Todt mbështet ndërtimin e automotoparkut në Elbasan

Më herët, kreu i DPSHTRR Blendi Gonxhe njoftoi se në Elbasan do të ndërtohet automotoparku i parë në Shqipëri, për të mundësuar edhe zhvillimin...

Nipi i deputetit me shokët në Dubai, Rrahman Rraja: Kam tre muaj pa folur me të

Deputeti socialist, Rrahman Rraja, ka reaguar për ngjarjen e zbardhur sot nga Policia e Lezhës ku i përfshirë në grabitjen me armë ishte nipi...