E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Shtetasit nga Kosova do marrin leje qëndrimi me një aplikim, pa dokumente

Qeveria shqiptare ka miratuar një marrëveshje, që do të nënshkruhet të premten, sipas së cilës shtetasit nga Kosova do të marrin leje qëndrimi me afat 5-vjeçar me një aplikim dhe pa dokumente. Këtë e bëri me dije Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi. Ai tha se ky është një lajm i mirë për shqiptarët, që do marrin leje qëndrimi në Kosovë, me procedura shumë më të lehtësuara se sot.

“Sot miratuam një nga marrëveshjet që do nënshkruajmë ditën e premte, në mbledhjen e përbashkët midis qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës, që ka të bëjë me lejet e qëndrimit të shtetasve respektivë.

Është një lajm i mirë për shtetasit e Kosovës, që do marrin me një aplikim dhe pa dokumenta, menjëherë lejen e qëndrimit për 5 vite në Shqipëri. Është lajm i mirë edhe për shqiptarët që do marrin leje qëndrimi në Kosovë, me procedura shumë më të lehtësuara se sot”, tha Çuçi.

Ministri i Brendshëm mohoi raportimet për ndërtimin e një kampi refugjatësh në Shqipëri, duke sqaruar se bëhet fjalë për kalime tranzit të azilantëve, për të cilët do përgjigjen vendet e origjinës.

“Besoj është bërë shumë e qartë. Nuk do ketë kampe refugjatësh për interesa të vendeve të tjera në Shqipëri. Edhe kur kalojnë tranzit, nuk do qëndrojnë në Shqipëri, por janë të detyruar vendet e origjinës që të përgjigjen për ata azilantë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...