E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

“Shqipëria shihet si vend i sigurt, por varemi nga vendimi i BE për kufijtë”

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Shifrat që ka Shqipëria në lidhje me të prekurit nga koronavirusi, e klasifikojnë atë në sytë e agjencive të huaja të turizmit si një vend të sigurt. Rrahman Kasa, kryetar i Unionit Turistik Shqiptar, tha se mbeten për t’u parë vendimet që do të marrë Bashkimi Europian në lidhje me kufijtë. Sipas tij, në çdo moment që do të merret një vendim, qoftë dhe për të autorizuar fluturimet, strukturat akomoduese janë të gatshme të presin turistët duke përshtatur çdo kërkesë, sipas protokolleve ndërkombëtare.

Situata me koronavirusin vijon të mbetet e paqartë. Nga kontaktet që keni me partnerët tuaj të huaj, çfarë përshtypjesh keni marrë? A do të kemi turistë të huaj këtë vit nga vendet nordike apo polakë dhe çekë?

Ne jemi në kontakt të vazhdueshëm dhe të rregullt me partnerët tanë ndërkombëtarë dhe nga ajo çka na kanë komunikuar janë gati të vijnë pas dy javësh, pra në mes të majit. Por mbyllja e kufijve mbetet problem. Është një vendim i përbashkët që i takon Bashkimit Europian. Përtej kësaj, ne kemi punuar me një skenar, sikur do të kemi turistë dhe kemi bërë gati strukturat.

Shqipëria ka qenë e shitur si paketë nga agjencitë e huaja në 70% të kapaciteteve të rezervuara para situatës së koronavirusit. Një pjesë e kompanive kanë bërë anulime të këtyre rezervimeve. Mbetet ende edhe një grup që nuk ka marrë ndonjë vendim, që do të thotë se i kanë paketat aktive.

Ne jemi në pritje të plotësimit të manualeve dhe protokolleve që kërkohen për këtë sektor, pasi duhet kuptuar se këtë vit nuk do të kemi një turizëm normal. Do të jetë një turizëm shëndetësor, me regjim ushtarak dhe këtë e them për rregullat e përpikta që duhet të zbatohen.

Si po i përshtasni kërkesat që lidhen me rregullat e reja të turizmit në kushtet ku po jetojmë, për trajnimin e stafit apo përshtatjen e ambienteve dhe logjistikës?

Ne si Union kemi theksuar veçanërisht zhvillimin e turizmit brenda rregullave dhe përshtatja e stafeve me këto kushte të reja, ndaj kemi nisur edhe trajnimet. Nëpërmjet manualeve që kemi, të cilat na janë bërë të njohura edhe nga ministritë, ne po përpiqemi të kemi gjithçka gati që në qershor, nëse ka një dritë të gjelbër nga Bashkimi Europian për kufijtë, të jemi të hapur dhe të tërheqim turistët e parë. Qeveria është angazhuar të nisë një letër në vendet e Bashkimit Europian nga ku ne kemi pjesën më të madhe të turistëve për t’ju thënë se jemi gati dhe kemi kushtet për të pritur turistët e huaj. Kjo është një lloj garancie për të dhënë më shumë siguri.

Kur interesohen për Shqipërinë, ku përqendrohen më shumë agjencitë e huaja turistike?

 Ne jemi në kontakt në baza ditore dhe interesi i tyre parësor janë shifrat e situatës së COVID-19 në vendin tonë. Nga shifrat që ne kemi, ata e cilësojnë Shqipërinë si një vend të sigurt. Pika e dytë e rëndësishme për ta është plotësimi i infrastrukturës, mbështetur në rekomandimet dhe protokollet e Organizatës Botërore të Shëndetit, me qëllim që të mos hasen probleme gjatë operimit. Të mos kemi vatra të reja, në mënyrë që klientët të ndihen sa më të sigurt. Po kështu, kërkohet që të ketë një numër emergjence, si dhe një mjek brenda strukturës akomoduese, me qëllim që të konsultohen simptomat nëse janë normale apo mund të cilësohen si COVID-19. Të jetë në gatishmëri ambienti i izolimit për çdo rast.

Lexo edhe :   Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim
Lexo edhe :   Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Një kërkesë e Unionit ka qenë mundësia për të rritur hapësirën e plazhit për operatorët. Si do të funksionojë pjesa e distancave dhe si i shihni mundësitë për këtë pjesë, pasi bregdeti menaxhohet nga bashkitë?

Këtë vit, siç e thamë, turizmi nuk do jetë normal ndaj do të duhet të respektojmë distancat kudo, edhe në breg të detit. Janë disa skema të caktuara për pjesën e plazhit, ku çadrat do të vendosen në distancë 3.5 metra nga rreshti në rresht dhe nga çadra në çadër, që do të thotë se në një hapësirë ku dikur lejoheshin 28 çadra, tani do të jenë 18. Ne kemi lënë që ta diskutojmë mundësinë për rritjen e hapësirave të strukturave hoteliere me pushtetin lokal dhe unë do ta nis nga Saranda, për të folur për këtë e më pas me të gjithë. Një pjesë e plazheve, sipas ligjit, janë ndarë në një fazë të parë, por do të shohim hapësirat ku mund të ketë ndonjë lehtësim. Pak a shumë do të duhet një rritje 30% e hapësirave.

Qeveria ka zbatuar dy paketa mbështetëse në kuadër të situatës së krijuar nga COVID-19 në vend. Si mendoni se është trajtuar turizmi me këto paketa dhe a mendoni se duhet të kishte një paketë më të dedikuar për sektorin?

 Nuk është e mjaftueshme dhe kjo është e qartë. Pavarësisht se biznesi i vogël ka një përfitim të drejtpërdrejtë sa i takon përfitimit të pagës dhe shtyrjes së tatimeve dhe taksave, nuk duhet të harrojmë që biznesi i vogël i turizmit në Shqipëri zë një përqindje të vogël po ta krahasosh me të madhin. Një biznes i vogël në turizëm ka qarkullim deri në 14 milionë lekë, por një biznes i madh varion mes 2-5 milionë euro dhe normalisht edhe përqindja që zënë në ekonomi është shumë e ndryshme.

Por biznesi i madh nuk ka përfituar. Kemi një udhëzim, i cili thotë se ata që janë në listëpagesa aktive mund të përfitojnë, por nuk kemi ndonjë rezultat të kënaqshëm. Ka shumë ankesa se kjo ndihmë u refuzohet dhe se ka seleksionime. Besoj se do të ishte më e udhës që të ishte përdorur skema e Maqedonisë dhe për të gjithë kompanitë që rezultuan me një rënie të xhiros 30% t’ju paguhej paga minimale.

Protokollet e sigurisë vendosin kërkesa të larta të higjienës e distancave. A mendoni se do të arrijnë t’i përmbushin të gjithë strukturat këto kërkesa, pasi nuk duhet të harrojmë që ka edhe struktura të vogla që funksionojnë si biznese familjare?

Mbijetesa këtë vit do të jetë e vështirë për gjithë sektorin. Por kur flasim për strukturat akomoduese, janë një sërë faktorësh që merren parasysh ku së pari varet sa likuiditet kanë pasur gjendje. Mendoj se ato struktura që janë në fazë investimi e me borxhe, pra që kanë pasur financa të dobëta, do ta kenë të vështirë të përballojnë këtë vit. /Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...