E enjte, 21 Janar, 2021
14 C
Tirana

Shqipëri/ Numër i lartë viktimash nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 645 persona rezultuan pozitivë.

Rezultatet e të infektuarve vijnë nga kryerja e 2.201 testeve, prej të cilave 423 janë testime janë kryer për arsye depistimi.

Ndërkohë, 18 qytetarë nuk arritën ta fitonin betejën me virusin, një nga shifrat më të larta të regjistruara që nga fillimi i pandemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 463 pacientë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

272 raste në Tiranë, 56 në Durrës, 51 në Fier, 48 në Korçë, 30 në Kuçovë, 20 në Mat, 19 në Pogradec, 16 në Vlorë, 15 në Kolonjë, 14 në Elbasan, 13 në Krujë, nga 12 raste në Tepelenë, Dibër, nga 10 raste në Has, Sarandë, nga 8 raste në Devoll, Peqin, nga 6 raste në Mallakastër, Delvinë, Skrapar, 4 në Berat, 3 në Tropojë, 2 në Shkodër, nga 1 rast në Kurbin, Kukës, Lezhë, Malësi e Madhe.

Viktima – Në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 18 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 8 qytetar nga Tirana, 3 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetare nga Elbasani, 1 qytetare nga Lezha, 1 qytetar nga Kurbini, 1 qytetare nga Berati, 1 qytetare nga Vlora, 1 qytetar nga Fieri të moshave 56 vjeç deri në 82 vjeç.

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 403 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 17.755 që nga fillimi i epidemisë.

Të shtruar në spitale – Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 463 pacientë, 25 në terapi intensive, 8 pacientë janë të intubuar.

Lexo edhe :   Rritet numri i viktimave në Kosovë, 294 raste të reja me koronavirus

COVID-19 – Statistika (27 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore                 645

Të shëruar ne 24 orë               403

Të shtruar në spitale               463

Humbje jete në 24 orë            18

Testime ditore                       2.201

Lexo edhe :   Gjashtë viktima nga Covid, rritet numri i rasteve të reja në Kosovë

Testime totale                    184.217

Raste pozitive                    36.245

Raste të shëruara                17.755

Raste Aktive                       17.719

Humbje jete                         771

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë         9061

Fier             1347

Durrës        1339

Korçë         1006

Vlorë          858

Shkodër     855

Elbasan      825

Lezhë          739

Berat          554

Gjirokastër 545

Kukës         399

Dibër          19

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Golashënuesi më i ri në Irlandë, talenti shqiptar drejt kalimit tek Interi

Futbollisti me origjinë shqiptare, Kevin Zefi pritet t’i bashkohet skuadrës së Interit. Sulmuesi 15-vjeçar i lindur në Irlandë nga prindër shqiptarë, është pranë firmosjes...

15-vjetori i vdekjes/ Kosova përkujton ish-presidentin, Ibrahim Rugova

Sot shënohet 15 vjetori i vdekjes së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Ai ka vdekur më 21 janar të vitit 2006, në Prishtinë dhe...

Pas Trumpit, evropianët nuk kanë më besim tek aleanca me SHBA-në

Nga: Pierre Haski “Internazionale” Nëse amerikanët do të dëshironin të shihnin degradimin e imazhit të vendit të tyre pas 4 viteve të presidencës Trump, do...

Skeda e pasurisë/ Si i trefishoi të ardhurat ish-ministri, Fatmir Xhafaj

Fatmir Xhafaj u zgjodh ministër i Brendshëm në kabinetin e kryeministrit Edi Rama në mars 2017 dhe e u largua me dorëheqje në tetor...

10 vite nga vrasjet e 21 janarit, Braçe: Pushkatuesit janë të lirë

Zëvendës kryeministri, Erjon Braçe ka kujtuar ditën e sotme 10 vjetorin e vrasjes së viktimave të 21 janarit 2011. Braçe shprehet se për këto vrasje...