E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Shpërndarja e emigrantëve/Salvini i vendosur për të ‘mbyllur dyert’ e Italisë

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini, tha se nuk do të lejonte një anije ruajtëse bregdetare italiane të mbante 135 marinarë, derisa vendet e Bashkimit Europian ranë dakord t’i merrnin ato.

Anija e rojës bregdetare Gregoretti i shpëtoi emigrantët të enjten nga dy anije jashtë Maltës, por ishte në pritje të urdhrave ku; “Unë nuk do të jap asnjë leje që ata të zbresin derisa Europa të pranojë të gjithë emigrantët në bord”, tha Salvini, i cili është kreu i partisë të së djathtës ekstreme, në një deklaratë. Roma i ka kërkuar Brukselit për të koordinuar rishpërndarjen e emigrantëve midis shteteve anëtare, tha të premten zëdhënësja e Komisionit Europian, duke shtuar se ekzekutivi i BE do të veprojë në këtë drejtim.

Salvini, i cili është gjithashtu zëvendëskryeministër, ka marrë shumë nga besueshmëria e tij politike në një përpjekje për të ndalur fluksin e emigrantëve, dhe ka tërhequr protesta duke mbyllur portet e Italisë për anijet e shpëtimit bamirës.

Gushtin e kaluar, ai pengoi një tjetër varkë bregdetare kombëtare që mbante 150 emigrantë që të dilnin për pesë ditë derisa Shqipëria, Irlanda dhe Kisha Katolike e Italisë ranë dakord të merrnin përgjegjësinë për ta. Ndërsa Italia i mbylli portet e saj për emigrantët, Malta të premten ra dakord të merrte rreth 143 veta që forcat e saj të armatosura kishin shpëtuar në dy operacione të ndara.

Burimi: Reuters

/SCAN

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/Publikohen pamjet ‘apokaliptike’ (VIDEO)

Të paktën 3 persona u vranë dhe më shumë se 30 u plagosën në një shpërthim të fuqishëm në një restorant, në qytetin verilindor...

Evi Kokalari i publikon dokumentin Bashës: Të nis një investigim për këto afera

Që kur u shfaq në "Foltoren" e Sali Berishës si një mbështetëse "amerikane" e ish-kryeministrit në “luftën” e tij kundër SHBA-së, Evi Kokalari nuk...

Thellohen spastrimet në PD/Luan Baçi largohet nga kreu i degës në Fier

Lulzim Basha ka marrë një tjetër vendim, për të shkarkuar një tjetër emër nga radhët e PD-së. Dita-ditës, kryedemokrati po fakton se mbetet i...

PD e vendosur për t’i shkuar deri në fund çështjes “Becchetti”

Pak kohë më parë, Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka dënuar Shqipërinë me 110 milionë euro, për konfliktin me biznesmenin...

Hoxhë Hasan Tahsini, në fokus të Akademisë për Studime të Çamërisë

Hoxhë Hasan Tahsini ka qenë në fokus të Akademisë së Studimeve për Çamërinë. Simpoziumi shkencor i Akademisë së Studimeve për Çamërinë është mbajtur në...