E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Jeni mbrojtur mjaftueshëm nga dielli? Ja ku gaboni

Na ndodh shpesh që kur shkojmë në plazh, nuk marrin masat e duhura për të mos u djegur. Pasojat janë të rrezikshme për lëkurën tonë, duke na u shfaqur edhe më shumë nishane, e ndërsa lëkura rrudhet edhe më shumë.

Të gjithë duhet të përdorim SPF. Kur ti drejtoheni detit, lyheni lëkurën të paktën 30 minuta para se të ekspozoheni në diell. Nëse nuk e bëjmë këtë, atëherë lëkura jonë mbetet e pambrojtur për disa orë.

Ekspertët këshillojnë 2 mg për cm2, që është e barabartë me një lugë gjelle nga produkti për të gjithë trupin tuaj. Asnjëherë nuk duhet të mjaftohemi me vendosjen e kremit vetëm një herë.

Kremi kundër diellit duhet aplikuar çdo 2-3 orë, për të qënë të mbrojtur gjithë ditën.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Veshka e derrit transplantohet te njeriu (FOTO)

Për herë të parë, një veshkë derri është transplantuar në një njeri, pa shkaktuar refuzim të menjëhershëm nga sistemi imunitar i marrësit, një përparim...

Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/Publikohen pamjet ‘apokaliptike’ (VIDEO)

Të paktën 3 persona u vranë dhe më shumë se 30 u plagosën në një shpërthim të fuqishëm në një restorant, në qytetin verilindor...

Evi Kokalari i publikon dokumentin Bashës: Të nis një investigim për këto afera

Që kur u shfaq në "Foltoren" e Sali Berishës si një mbështetëse "amerikane" e ish-kryeministrit në “luftën” e tij kundër SHBA-së, Evi Kokalari nuk...

Thellohen spastrimet në PD/Luan Baçi largohet nga kreu i degës në Fier

Lulzim Basha ka marrë një tjetër vendim, për të shkarkuar një tjetër emër nga radhët e PD-së. Dita-ditës, kryedemokrati po fakton se mbetet i...

PD e vendosur për t’i shkuar deri në fund çështjes “Becchetti”

Pak kohë më parë, Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka dënuar Shqipërinë me 110 milionë euro, për konfliktin me biznesmenin...