E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Shkencëtarja e vaksinës Sinovac, humb jetën nga Covid-19

Shkencëtarja kryesore në testimin e vaksinës kineze kundër koronsavirusit Sinovac, në shtetin e Indonezisë, Novilia Sjafri Bachtiar ka ndërruar jetë ditën e djeshme. Sipas mediave vendase, vdekja e saj u shkaktua pas trajtimit që po i bëhej në një spital në qytetin e Bandung, pasi ishte infektuar me koronavirus.

Ministri i Shtetit për Sipërmarrjen në Indonezi, Erick Tohir dha një mesazh ngushëllues në rrjetet sociale për humbjen e saj, por nuk dha detaje për shkaqet zyrtare të vdekjes, shkruan The Jakarta Post.

”Ajo ishte shkencëtare kryesore dhe drejtuese e dhjetra provave klinike të bëra nga kompania Biopharma, duke përfshirë bashkëpunimin në testimin e vaksinave kineze të Sinovac”, tha ai. Vdekja e Novilia Sjafri Bachtiar vjen ndërsa viktimat nga koronavirusi arrijnë nivele rekord në Indonezi, një nga vendet ku vaksina Sinovac është përdorur më gjerësisht.

Sipas grupit të pavarur të të dhënave Lapor Covid-19, 131 punonjës të kujdesit shëndetësor, kryesisht të vaksinuar me Sinovac, kanë vdekur që nga qershori, teska deri më tani në muajin korrik, kanë humbur jetën 50 persona.

Indonezia raportoi më shumë se 1.000 vdekje të koronavirusit në ditë për herë të parë të mërkurën e 7 korrikut dhe një rekord prej 34,379 të infektuarish. Vala e fundit e infeksioneve është nxitur nga varianti Delta, i identifikuar së pari në Indi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Kroacia i dhuron Shqipërisë 20 mijë vaksina të AstraZeneca-s

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Postimi i Vokshit në rrjetin social, Facebook Vendimi i pak javëve më parë nga Gjykata Kushtetuese thotë qartë se vendimi i qeverisë i një viti...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...