E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Von der Leyen e prerë: BE nuk do të pranojë kurrë dy shtete në Qipro

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von Der Leyen deklaroi ditën e sotme se Bashkimi Europian nuk do të pranojë zgjidhjen me dy shtete në Qipro. Von der Leyen, e cila ndodhet për një vizitë në Qipro, tha se Bashkimi Europian ka një vendim të përbashkët në lidhje me këtë çështje, shkruan Euronews.

“Unë dua të përsëris se ne kurrë, kurrë nuk do të pranojmë një zgjidhje me dy shtete. Ne jemi të vendosur në këtë dhe shumë të bashkuar,” tha Presidentja Von der Leyen në një konferencë për shtyp.

Qiproja është ndarë që nga viti 1974, kur Turqia pushtoi një pjesë të vendit. Veriu i kontrolluar nga Turqia shpalli pavarësinë më 1983, por njihet vetëm nga Ankaraja. Qipro u bë anëtare e BE-së më 2004.

Prej 6 dekadash, Kombet e Bashkuara kanë vendosur paqëruajtës në Qipro dhe që nga ajo kohë po përpiqen të ndërmjetësojë një marrëveshje për ishullin.

Qipriotët grekë thonë se pengesë për mosarritjen e marrëveshjes është këmbëngulja nga pala turke që Qipro të ndahet në dy shtete, ndërsa Nikozia mbështet ribashkimin bazuar në një model federal.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Postimi i Vokshit në rrjetin social, Facebook Vendimi i pak javëve më parë nga Gjykata Kushtetuese thotë qartë se vendimi i qeverisë i një viti...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...