E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

”Nuk kemi kufi me Kosovën”/ Ministri serb i përgjigjet Vjosa Osmanit

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Nebojsa Stefanovic ka reaguar ndaj deklaratës së bërë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila deklaroi se nëse ushtria serbe do të kalonte kufirin me Kosovën, do të përballej me ushtarët amerikanë.

Sipas Stefanovic, nuk ka kufij midis dy vendeve, teksa theksoi se ekzitson vetëm një vijë adminsitrative, ku Kosovën e konsideroi provincë jugore të Serbisë, shkruan Novosti”Ekziston vetëm një vijë administrative me provincën tonë jugore, e cila është një ndryshim i madh”, tha Stefanović në një deklaratë.

Ndër të tjera, ministri Stefanbovic bëri ironi me deklaratën e Osmanit, teksa tha se falënderonte Osmanin për interesin e treguar për ushtrinë serbe.

”Është e kuptueshme që po bëhet gjithnjë e më e madhe, sepse ushtria serbe po forcohet dita ditës dhe do të vazhdojë të forcohet. Kjo është arsyeja pse unë jam i sigurt që përfaqësuesit e institucioneve të përkohshme në Prishtinë do të respektojnë Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të KB. Gjithashtu, unë jam 100 për qind i sigurt se ata e dinë pse nuk duhet dhe nuk mund të hyjnë në veri të Kosovës dhe Metohisë me forcë”, u shpreh Stefanoviç, duke shtuar se është e qartë se cila palë është nervoze.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...