E diel, 20 Qershor, 2021
17.5 C
Tirana

Shkarkimi i Metës, mësohen 4 emrat e parë të Komisionit Hetimor

Për herë të dytë, mazhoranca do të ngrejë një Komision Hetimor për të shkarkuar nga detyra, Presidentin e Republikës Ilir Meta.

Mësohet se në krye të këtij komisioni do të jetë deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni teksa nga deputetët e opozitës do të jenë pjesëtarë Myslim Murrizi, Halil Jakimi dhe Arlind Çaçani.

Interesant është fakti që deri më tani, asnjëri nga këta 4 deputetë nuk kanë arritur të marrin mandat në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Afati i punës së Komisionit Hetimor pritet që të jetë një muaj, përgjatë të cilit do të shqyrtohen të gjitha argumentet e ngritura nga PS për shkarkimin e tij.

Nisma për shkarkimin e Metës është firmosur nga 50 deputetë të PS, të cilët argumentojnë se Presidenti ka shkelur rëndë Kushtetutën para, gjatë dhe pas fushatës elektorale të 25 prillit.

Ndërkohë, Komisioni i Ligjeve thirri ditën e sotme në seancë dëgjimore Presidentin Meta, por ky i fundit nuk u paraqit për shkak të axhendës.

Kreu i Shtetit ka theksuar se është i gatshëm të paraqitet në Komisionin e Ligjeve më datën 10 maj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...