E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Shkarkimi i Metës/ Deputeti i PS: Do zëvendësohet me një grua!

Në kohën kur mazhoranca ka nisur procedurat për shkarkimin e presidentit Ilir Meta, kryetari i PS Tiranë, Ervin Bushati, ka dhënë sinjale të qarta se postin do e marrë një grua. Këtë deklaratë ai e ka dhënë gjatë një interviste për emisionin “7 pa 5” në “Vizion Plus”. Duke komentuar procesin e shkarkimit të Metës, të iniciuar nga mazhoranca, Bushati tha se ka ardhur koha të vendoset një precedent.

“Ne jemi të qartë dhe kemi një Komision të dytë për të shkarkuar presidentin. Në këtë proces, Shqipëria është një Amerikë e vogël, po t´i referohemi “impeachment-it” atje. Duhet të vendosur një precedent, që ai që do jetë në krye të shtetit, që unë mendoj se duhet të jetë një femër, duhet të përfaqësojë denjësisht shqiptarët. Presidenca ka qenë benzina politike e këtyre zgjedhjeve”.

Kryetari i Komisionit Hetimor “Meta 2”, njëherësh deputeti i PS, Alket Hyseni, duke folur në mbledhjen e djeshme të Komisionit Hetimor, akuzoi Metën se ka shkelur Kushtetutën dhe ligjin me thirrjet dhe deklaratat e tij.

Sipas tij, Komisioni do të vërë në dispozicion të organit të akuzës deklaratat e bëra nga kreu i shtetit, në mënyrë që Meta të çohet për ndjekje penale. “Thirrjet mjerane për përmbysje, për korrje nga jugu në veri, thirrjet për të shpërndarë Parlamentin kur nuk ka asnjë tagër e kanë nxjerrë Presidentin e Republikës nga shinat. Veprimet e presidentit për vetëgjyqësi, shpërfytyrimi i individit, por edhe institucionit në përleshje me policë në ushtrim të detyrës, si rasti i Bashkisë të Tiranës, thirrjet për vetëgjyqësi të presidentit drejtuar popullit, thirrje për marrje sfurqesh, thirrje të tilla dhe më pas shoqërimi me vrasjen e një qytetari që mund të ishte edhe një anëtar partie që mund të bënte fushatë.

Lexo edhe :   Meta shpërndan dekorata në "21 Janar", Rama: Tallet me qytetarët!
Lexo edhe :   Meta shpërndan dekorata në "21 Janar", Rama: Tallet me qytetarët!

Të gjitha këto, gjykoj se mund të ketë përtej shkeljes së Kushtetutës elementë të veprës penale, që ne mund ta shohim nëse do të ketë vetëm një raport për shkelje të renda, apo mund t’ia bëjmë me dije Prokurorit të Përgjithshëm në drejtim të elementëve të veprës penale, në mënyrë që presidenti të shkojë për ndjekje penale”, deklaroi Hyseni.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...