E mërkurë, 8 Prill, 2020
4 C
Tirana

Shifra rekord e donacioneve/ Ja shuma që dhuroi secili nga shtetet

Lexo edhe ...

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

Ka përfunduar pak minuta më parë Konferenca e Donatorëve që u mbajt në Bruksel, për mbledhjen e fondeve për Shqipërinë.

Nga kjo konferencë u arrit të mblidhej një shumë prej 1.15 miliardë eurosh, shifër kjo që tejkalon edhe shumën e dëmeve të vlerësuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në këtë konferencë kanë qenë prezentë 100 shtete. Shumat më të mëdha u dhuruan nga Këshilli Evropian (115 mln euro), Franca (100 mln euro), Emiratet e Bashkuara (70 mln euro), Italia (65 mln euro) etj.

Lista e plotë e donacioneve:

Komisioni Evropian – 115 mln euro

Kroacia – 1 mln euro

Britania – 1 mln paund

Suedia – 5.6 mln euro

Gjermania – 11 mln euro

Franca – 100 mln euro/ jep hua 60 mln euro të tjera për rindërtimin e sistemit ujor

Holanda – 3 mln euro

Danimarka – 2 mln euro

Polonia – 2.7 mln euro

Greqia – 2.5 mln euro dhe do të ndërtojë 200 shtëpi

Sllovakia – 250 mijë euro për rindërtimin e objekteve arsimore

Sllovenia – 300 mijë euro

Finlanda – 300 mijë euro

Austria – 1 mln euro

Çekia – 380 mijë euro për ndërtimin e një shkolle

Hungaria – 250 mijë euro për të ndërtuar kishat katolike të dëmtuara nga tërmeti

Rumania – 420 mijë euro

Luksemburgu – 100 mijë euro/ 150 mijë euro të tjera mbështetje për fëmijët

Bullgaria – 100 mijë euro dhuratë

Italia – 65 mln euro projekte për Shqipërinë

Maqedonia – 6 mln dinarë

Bosnje- Hercegovina – në 3 dhjetor alokoi 100 mijë marka

Irlanda – “300 mijë euro i dhuruam menjëherë pas tërmetit…Për rindërtimin do të shohim në vijim”

Serbia – 2 mln euro

Kosova – 200 mijë euro

Turqia – 46.3 mln euro

Emiratet e Bashkuara Arabe – 70 mln euro

Zvicra – 9 mln euro

Grupi i bankave islamike do të kontribuojnë për vendin tonë 365 mln euro në formë programesh, e ndërsa 50 mln euro të tjera për rikuperimin e biznesit.

UNICEF – 500 mijë euro për ndërtimin e kopshteve dhe shkollave

Lihtenshtajni – 50 mijë euro

Republika e Koresë – 300 mijë dollarë

Norvegjia – 2.1 mln euro

Azerbajxhani – 500 mijë euro

Japonia – Shqipërisë 2.5 mln euro

SHBA – 4.7 mln dollarë

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

“Me Metën kemi dakordësi”, Rama: Opozita është fatkeqësi kombëtare

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Përballë” në “RTSH” deklaroi se me Presidentin Ilir Meta ka dakordësi pasi sipas tij, Kreu...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT