E mërkurë, 22 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Sheshel kërcënon hapur: Nëse sulmoni veriun, Serbia pushton Kosovën

Lideri serb i SRS-së Vojislav Sheshel ka vlerësuar se shqiptarët nuk do të guxojnë të sulmojnë katër komunat serbe në veri të Kosovës, derisa të ketë atje individë lokal që kanë një reputacion të madh.

Siç tha ai, ka individë të cilët janë në gjendje për të udhëhequr popullin serb, dhe disa prej tyre e kanë treguar veten në vitin 1999, kur ata ndaluan ‘separatistët’ të lëvizin përtej Ibrit, shkruan portali serb informer, transmeton zeri.info.

Shesheli shtoi se për zëvendëskryetarin e Listës serbe Milan Radoiçiç nuk ka dëgjuar më parë, por dëgjoi për të kur ai u sulmua nga “tradhtarja Rada Trajkoviç”, dhe ishte e qartë se ky është një njeri me ndikim dhe autoritet, në të cilin llogarit për të marrë rolin udhëheqës në momentet vendimtare.

Duke komentuar në media të caktuara që Ambasada Amerikane informoi Departamentin e Shtetit se pozicioni i Serbisë është i fortë dhe ky vend do të reagojë në rast të ndonjë sulmi mbi veriun e Kosovës, Sheshelj thotë se Serbia në këtë rast duhet të reagojë dhe konsideron vendosmëria, në këtë pikë është e pranishme dhe në shtetin dhe udhëheqjen e ushtrisë, por dhe populli serb është i vendosur t’i përgjigjet çdo sulmi të mundshëm ndaj serbëve në Kosovë.

Dhe jo vetëm për katër komunat veriore. Nëse fillon konflikti, ushtria jonë është e aftë të dalë menjëherë jo vetëm në Ibër, por duhet të marrë tërë territorin e Kosovës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...