E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës në verën e vitit 2018, dhe para se Parlamenti i Shkupit të votonte ndryshimin e Kushtetutës me 80 vota.

Kjo u zbulua në “Natën e së Dielës” nga një burim nga Ministria e Punëve të Jashtme në atë kohë, i cili ishte në të njëjtën kohë ndërlidhësi joformal me shërbimet sekrete dhe Ministrinë e Mbrojtjes, dhe që luante një rol të rëndësishëm në të gjithë rastin.

Sipas burimit, pas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës nga Parlamenti i Shkupit me 69 vota më 20 qershor (Marrëveshja u nënshkrua më 12 qershor në fshatin Psarades të Florinës në Prespë), tensioni politik arriti kulmin në vendin fqinj. Opozita e drejtuar nga VMRO, e udhëhequr nga Mickowski (i cili zëvendësoi Gruevskin, por që atëherë konsiderohej një përkrahës), e kishte polarizuar klimën në një nivel të rrezikshëm, në një vend ku përpjekjet për vrasje nuk ishin të panjohura.

Organizatat e fuqishme të maqedonasve të Australisë dhe Kanadasë, po shprehin zemërimin e tyre, dhe thuhet se do të financojnë reagimet në Shkup, por gjithashtu do të kenë fonde që do të kanalizohen për të “siguruar” votat. Shërbimet sekrete greke informojnë kryeministrin e atëhershëm Alexis Tsipras se ka lëvizshmëri të madhe në Shkup, kundër Zaev. Shërbimet amerikane konsiderojnë se “forcat që kanë interes të mos nënshkruajnë Marrëveshjen, do të kërkojnë të parandalojnë ndryshimin e Kushtetutës (të Maqedonisë së atëhershme) nga Parlamenti”. Menjëherë pas kësaj, pason dëbimi i diplomatëve rusë nga Athina.

Amerikanët po përgjojnë bisedat e drejtuesve që lëvizin në mjedisin e gjykatës Gruevski në Hungari, e cila dokumenton lëvizshmërinë rreth përpjekjes për të parandaluar ndryshimin e Kushtetutës, ndërsa kontaktet me drejtuesit që lëvizin në organizatat e Australisë dhe Kanadasë gjithashtu konfirmohen.

Përpjekja thuhet se është financuar nga disa organizata të huaja dhe është planifikuar nga zyrtarë të inteligjencës të vendeve të treta, të cilët shfaqen në Shkup, ose si agjentë tregtarë ose si… drejtues të medias.

Në të njëjtën kohë, shërbimet e inteligjencës greke informojnë Ministrinë e Punëve të Jashtme se “një veprim agresiv kundër Zoran Zaev është i pashmangshëm”, pa asnjë provë të vërtetuar që çon në diçka më specifike.

Kryeministri i atëhershëm udhëzon Ministrinë e Punëve të Jashtme të informojë autoritetet kompetente të vendit fqinj, dhe Ministri i Jashtëm i atëhershëm i Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov, është i pari që informohet, dhe, përmes “kanaleve” të tjera, Zoran Zaev është gjithashtu informuar në detaje.

Amerikanët marrin mbrojtjen e matur të kryeministrit të Shkupit dhe u dërgojnë mesazhe ambasadave të huaja dhe VMRO -së që ata “e dinë”. Në ato muaj, Zoran Zaev kishte të njëjtën mbrojtje si presidenti amerikan, diçka që ishte e qartë edhe për ‘injorantët’, dhe që dekurajoi çdo mendim për veprime agresive.

Burimi i lajmit: vradini. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...