E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa prej letre me simbolet e Kosovës. Të gjitha automjetet që hyjnë në Kosovë me tabela nga Serbia, duhet të vendosin targa të përkohshme. Pak më herët, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla njoftonte vendimin për reciprocitetin ndaj Serbisë, sa i përket targave të automjeteve. Referuar vendimit, sqarohet se detyrohet pajisja me targa të përkohshme për të gjitha automjetet që mbajnë targa të Serbisë dhe hyjnë në territorin e Kosovës.

Pajisja me targa të përkohshme bëhet në të gjitha pikat e kalimit kufitar të vendit. Po ashtu, në vendim thuhet se vlefshmëria e këtyre targave të përkohshme është 60 ditë dhe se çmimi për to është 5 euro.

Për të mbikëqyrur zbatimin e marrëveshjes së reciprocitetit për targat, forca të shtuara të Njësisë Speciale të Kosovës janë vendosur sot në pikat kufitare me Serbinë, në veri të vendit.

Në pikën kufitare të Jarinjes, serbët janë grumbulluar dhe kanë bllokuar rrugën me kamionë.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nga Kuvendi ka sqaruar vendimin e qeverisë për vendosjen e reciprocitetit për targat serbe në Kosovë. Kurti u shpreh se vendimi i marrë sot, nuk është dëshirë e qeverisë së tij, por janë të imponuar nga pala serbe.

“15 shtatori i vitit 2021 ishte afati i fundit, kur përfundimisht duhet të përmbyllej marrëveshja e arritur e Brukselit për targat. MB-ja sot mori veprimet e nevojshme për konfiskimin e të gjitha targave ilegale, sikurse edhe në pikat kufitare”, u shpreh Kurti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...