E diel, 28 Nëntor, 2021
16.5 C
Tirana

“Shërbimet online” Rama paralajmëron nëpunësit e shtetit

Prej ditësh, kryeministri Edi Rama po zhvillon një “tur” promovues të shërbimeve ndaj qytetarit që tashmë do të ofrohen online. Ai ka vizituar ditën e sotme Ministrinë e Infrastrukturës dhe Transportit. Gjatë fjalës së tij kryeministri paralajmëroi drejtuesit e zyrave se do të gjobiten në rast se qytetari nuk merr shërbimin brenda afatit kohor.

Kryeministri Rama theksoi se sportelistëve do t’u shtohet puna, por jo si më parë në rolin e “policit të trafikut”.

‘’Problemi kryesor është pjesë e dokumenteve të shtetit. Deri dje i thoje qytetarit që duhet të mbledhësh këto dokumente, nga zyra në zyrë, nga institucioni në institucion, nga radha në radhë, tani s’ka më.

E para është krijuar përshtypja e gabuar që do mbyllen sportelet dhe do mbyllen vende pune. Ato do mbyllen por puna do i dyfishohet. Nuk do rrinë aty si policë trafiku që lidh dosjen kalon dosjen shkon prap, dosjen do e mbushim vetë.

Nëse qytetari  aplikon dhe i thua që për 15 ditë do e marrësh, ai do e marrë. Dokumenti do të jepet brenda afateve ligjore. Dhe në rast se ndonjë dokument që duhet të jepet brenda administratës mungon, atëherë qytetari nuk do të presë por atëherë do të gjobitet drejtuesi i zyrës përgjegjëse nga rroga e tij, për shkelje të ligjit. Një herë dy herë, herën e tretë ditë të mbarë. Nuk mund të vonohet dosja e qytetarit se nuk ka administrata një dokument. Asnjë nuk do i mbajë fatin në dorë qytetarit se i mban vonon dosjen apo i mban dokumentin’’- tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...