E diel, 17 Janar, 2021
1 C
Tirana

Shënohet viktima e parë nga tërmeti shkatërrimtar në Kroaci

Një tërmet me magnitudë 6.3 i shkallës Rihter ka shkundur Kroacinë ditën e sotme. Sipas EMSC, epiqendra e tërmetit ishte rreth 42 kilometra në juglindje të Zagrebit.

Ndërkohë, është shënuar edhe viktima e parë si pasojë e këtij tërmeti shkatërrimtar, e cila është një 12-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur Kryetari i Komunës Darinko Dumbvic

Dumbovic është shprehet se gjysma e qytetit është shkatërruar, ka të plagosur dhe viktima. “Si në Hiroshima, gjysma e qytetit e dëmtuar. Tani jam para një vajze që vdiq, po presim ndihmë”, ka thënë Dumbovic.

Epiqendra e tërmetit, i cili tronditi Kroacinë rreth orës 12.20, ishte 46 kilometra nga Zagrebi dhe 9 kilometra në perëndim, në jugperëndim të Sisak në zonën e Petrinja. Lëkundjet e fuqishme janë ndjerë edhe në Bosnje, Hungari, Çeki, Itali dhe në Malin e Zi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Drejtorët e bashkisë Tiranë po tentojnë të blejnë njerëzit e LSI-së

Kryetarja e LSI, Monik Kryemadhi ka zhvilluar një bashkëbisedim me të rinj të cilët në zgjedhjet e 25 prillit, do të votojnë për herë...

Basha poston videon: Rama gënjeu shqiptarët, duhet të largohet

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shprehet se kryeministri Edi Rama i gënjeu shqiptarët, ndaj dhe ai duhet të largohet. Teksa ka shpërndarë një video...

Kanosi me armë zjarri 18-vjeçarin, arrestohet i riu në Lezhë

Një 20-vjeçar është vënë në pranga nga policia në Lezhë ditën e sotme. I riu ishte shpallur në kërkim pasi më 12 janar kishte kanosur...

Turqia vaksinon mbi 650.000 punonjës shëndetësorë në 3 ditë

Më shumë se 650.000 punonjës shëndetësorë në Turqi kanë pranuar një dozë të vaksinës kundër COVID-19 në tre ditët e para të fushatës së...

Video/ U ndërtua për 8 vite: Del në shitje shtëpia më e madhe në botë, ja çmimi

Pas rreth një dekade në ndërtim, shtëpia më e madhe në botë është në shitje. 340 milionë dollarë është vlera e rezidencës gjigante 105.000...