Shënohet viktima e parë nga tërmeti shkatërrimtar në Kroaci

Një tërmet me magnitudë 6.3 i shkallës Rihter ka shkundur Kroacinë ditën e sotme. Sipas EMSC, epiqendra e tërmetit ishte rreth 42 kilometra në juglindje të Zagrebit.

Ndërkohë, është shënuar edhe viktima e parë si pasojë e këtij tërmeti shkatërrimtar, e cila është një 12-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur Kryetari i Komunës Darinko Dumbvic

Dumbovic është shprehet se gjysma e qytetit është shkatërruar, ka të plagosur dhe viktima. “Si në Hiroshima, gjysma e qytetit e dëmtuar. Tani jam para një vajze që vdiq, po presim ndihmë”, ka thënë Dumbovic.

Epiqendra e tërmetit, i cili tronditi Kroacinë rreth orës 12.20, ishte 46 kilometra nga Zagrebi dhe 9 kilometra në perëndim, në jugperëndim të Sisak në zonën e Petrinja. Lëkundjet e fuqishme janë ndjerë edhe në Bosnje, Hungari, Çeki, Itali dhe në Malin e Zi.