E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

SHBA/ Miliarderët nuk paguajnë pothuajse asnjë taksë mbi të ardhurat

Një faqe lajmesh në internet, ka zbuluar detaje që pretendojnë se sa pak taksë mdi të ardhurat paguajnë miliarderët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

ProPublica thotë se ka parë kthimet e taksave të disa prej njerëzve më të pasur në botë, përfshirë Jeff Bezos, Elon Musk dhe Warren Buffett. Uebfaqja pretendon se Bezos i Amazon nuk ka paguar asnjë taksë në 2007 dhe 2011, ndërsa Musk i Tesla nuk ka paguar asgjë në 2018, shkruan BBC.

Një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë e quajti rrjedhjen “e paligjshme”, dhe FBI dhe autoritetet tatimore po hetojnë. Por, ProPublica tha se 25 amerikanët më të pasur paguajnë më pak taksë, një mesatare prej 15.8% të të ardhurave të rregulluara bruto, sesa punëtorët më të zakonshëm amerikanë. Një nga miliarderët e përmendur, filantropi George Soros, gjithashtu pretendohet se ka paguar taksë minimale.

Pra, ndërsa vlera e pasurisë së tyre rritet jashtëzakonisht shumë përmes pronësisë së tyre mbi aksionet në kompaninë e tyre, kjo nuk regjistrohet si e ardhur. Por ka edhe më shumë se kaq.

Ai tha se miliarderët amerikanë blejnë një pasuri, ndërtojnë një ose trashëgojnë një pasuri dhe pastaj marrin hua kundër pasurisë së tyre. Për shkak se ata nuk realizojnë ndonjë fitim ose shesin ndonjë gjendje, ata nuk po marrin asnjë të ardhur, e cila mund të tatohet.

ProPublica, duke përdorur të dhënat e mbledhura nga revista Forbes, tha se pasuria e 25 amerikanëve më të pasur u rrit së bashku me 401 miliard dollarë nga viti 2014 në 2018, por ata paguan 13.6 miliard dollarë në tatimin mbi të ardhurat gjatë atyre viteve.

Lexo edhe :   Miliarderët amerikanë paguajnë pak ose aspak taksa
Lexo edhe :   Miliarderët amerikanë paguajnë pak ose aspak taksa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...