E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

54 vjeç, por nuk dorëzohet/ Legjenda e boksit, Mike Tyson rikthehet në ring

Edhe pse në moshën 54-vjeçare, legjenda e boksit Mike Tyson, ende nuk ka hequr dorë nga ky sport. Trajneri i tij, Rafael Cordeiro ka konfirmuar se Tyson do të rikthehet në ring në shtator të këtij viti.

Kundërshtari i Tyson ende nuk është shpallur, tha Cordeiro, por Mike tashmë po stërvitet për ndeshjen e tij të ardhshme, shkruan MMA Fightning.

”Ne po vazhdojmë stërvitjen. Ai është një atlet dhe gjithmonë është duke u stërvitur, duke goditur pas këtu në palestër. Unë mendoj se do të kemi diçka në shtator. Nuk e di kush sepse kompania e tij Legends Only League po punon për të dhe po negocion një marrëveshje televizive në mënyrë që ata të mund të shpallin një orar, por ne jemi duke u trajnuar. Ne do të rikthehemi në shtator.”, tha ai.

Tyson themeloi Legends Only League në korrik të vitit 2020 si platformë e re për boksierët në pension, për të garuar në ngjarje speciale dhe promovoi ndeshjen e tij të parë pas 15 vitesh, kundër Roy Jones Jr në Los Angeles, Calif.

Karriera e Mike Tyson

Tyson fitoi 19 ndeshjet e tij të para profesionale me nokaut, 12 prej tyre në raundin e parë. Ai fitoi titullin WBC në vitin 1986 pasi mbylli Trevor Berbick në dy raunde, dhe shtoi titujt WBA dhe IBF pasi mposhti James Smith dhe Tony Tucker në 1987.

Ai fitoi titullin WBC dhe WBA në vitin 1996, pasi mposhti Frank Bruno dhe Bruce Seldon me nokaut.

Pasi u hoq nga titulli i WBC në të njëjtin vit, Tyson humbi titullin WBA të Evander Holyfield me një ndërprerje të njëmbëdhjetë raundi. Rimeçi i tyre në 1997 përfundoi kur Tyson u skualifikua për të kafshuar veshët e Holyfield.

Në vitin 2002, Tyson luftoi për titullin e peshës së rëndë botërore përsëri në moshën 35 vjeç, duke humbur me anë të nokautit Lennox Lewis.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...