E enjte, 20 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Ka ende ca gjyqtarë

Nga: Lufti Dervishi

Frederiku i Madh i Gjermanisë po ndërtonte pallatin e tij në Potsdam, por pamjen e pallatit e prishte një mulli që ishte ndërtuar aty pranë.

Megjithëse ju ofruan shumë para, pronari refuzoi të shiste mullirin. Për t’i dhënë drejtim punës në “vendngjarje” shkoi vetë Mbreti. Por sërish i zoti nuk u tund nga oferta e majme.

Nëse nuk e shisni, unë do ta marr me forcë -i tha Frederiku.

Ju jeni sundimtari, ia ktheu i zoti mullirit, afër mendsh që mund ta merrni, por… ka ende ca gjyqtarë në Berlin.

Sot kush viziton pallatin në Potsdam e sheh që mulliri është ende aty. Sigurisht nuk prodhon miell, por na gjeneron kujtime për traditën e drejtësisë…gjermane dhe ëndrra (jo në diell) për drejtësinë shqiptare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha zbulon se çfarë do të ndodhë të shtunën në orën 11:00

“Foltorja” e radhës do të jetë në Rrëshen. Ish-kryeministri Sali Berisha njofton qytetarët se “Foltorja” me demokratët do të jetë në 22 janar, në...

Shpërdoruan detyrën, procedohet penalisht kryetari i KF Erzenit dhe një anëtar

Kryetari dhe anëtari i shoqatës së KF Erzenit, Marius Shahini dhe Fundim Dollaku, janë vendosur nën hetim me akuzë për “shpërdorim detyre” dhe “kompetencash”. Policia...

Tre djem dhe një vajzë në hotel, pranga të riut që qëlloi shokun me pistoletë

Më shumë se një muaj pas ngjarjes është prangosur në Tiranë autori i plagosjes me armë zjarri në një hotel në autostradën Durrës-Tiranë. 26-vjeçari...

Avokati mashtrues, merr 11 mijë paund për vizë studimi në Angli

Rreth dy muaj më parë, “Stop” transmetoi rastin e avokatit Sokol Berberi, i cili i mori 3 mijë euro një qytetari për vizë pune...

6 marsi, testi kyç i Bashës

Nga: Eduard Zaloshnja Nga komunikimi publik i Presidentit Meta, duket pothuaj plotësisht e sigurtë se zgjedhjet e pjesshme lokale në 6 bashki do të zhvillohen...