E diel, 2 Gusht, 2020
37 C
Tirana

SHBA e trazuar ndërsa afrojnë zgjedhjet

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi. Numri...

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit...

Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Zemra e nënës së kryeministrit Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha vetë kreu i qeverisë, përmes një...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

‘Bir komunisti’/ Rama i përgjigjet Metës: Të të vijë turp, ti do harrohesh kurse ai jo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Meta, i cili tha se kryeministri është mburrur se është djali i komunistit që vari...

Ndërron jetë nëna e Edi Ramës, kryeministri bën dedikimin prekës

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare e ëma e kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama. Lajmi është dhënë në rrjetet sociale nga kryeministri, i cili...

Me mijëra persona marshojnë të revoltuar në Gjermani, arsyeja e protestës

Me mijëra vetë marshuan në Berlin të shtunën për të protestuar kundër masave të vendosura në Gjermani për të frenuar pandeminë e koronavirusit, duke...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Amerikanët po orientojnë zemërimin e tyre ndaj njëri-tjetrit, duke përdorur retorikë ku përmendet raca, klasa dhe kultura.

Nuk mund të bien dakord as për nevojën për të veshur një maskë për t’u mbrojtur nga një virus që ka vrarë më shumë se 100’000 amerikanë. Këto forca janë duke konverguar ndërsa vendi u afrohet zgjedhjeve presidenciale jo të zakonshme.

Shtetet e Bashkuara po u afrohen zgjedhjeve presidenciale.

Presidenti Donald Trump vazhdon ta portretizojë veten me një axhendë të rrënjosur në nacionalizëm dhe që trazon përçarjet raciale. Rivali i tij demokrat, Joe Biden, bën thirrje për një rikthim kombëtar në diçka që mund t’i ngjajë normales.

“Ai po punon për popullin amerikan. Ai dëshiron t’i rikthejë vendet e punës. Dhe ai i ka rikthyer punët”, tha Tom Roy, nënkryetar i Partisë Republikane në bashkinë Saginaw, Michigan.

Është në vende si bashkia Saginaw – e cila kaloi nga votimi për Presidentin Barack Obama tek votimi për Presidentin Trump në 2016 – nga ku ka të ngjarë të vijë qartësia për të ardhmen e Amerikës.

Katër vjet më parë, votuesit në këtë zonë i besuan Presidentit Trump të rigjallërojë zemrën e saj industriale që po shuhej.

Megjithatë, njerëzit në qytetin Saginaw tani po përballen me një shkallë të lartë të papunësisë. Ka pasur më shumë se 100 vdekje të konfirmuara deri më tani nga COVID-19, ndër më të lartat për frymë në të gjithë vendin. Dhe megjithë vështirësitë, ose për shkak të tyre, Dave Adams beson se qyteti Saginaw mund të ndihmojë në shpëtimin e Amerikës – nga Presidenti Trump.

Deri në muajin shkurt, Adams punonte në Shkollën e Mesme Swan Valley. Ai i mësonte dikur studentët të respektonin presidencën.

Tani ai e gjen veten gjithnjë e më të zemëruar dhe të trazuar. Adams la punën e tij dhe do të ndihmojë për të nxitur votuesit demokratë.

“Askush nuk është i lumtur për atë që po ndodh. Por ka diçka që mund të bëjmë. Dhe kjo është përfshirja politikisht në mënyrë që të përpiqemi t’i ndryshojmë gjërat”, tha Adams.

Lexo edhe :   Pandemia/ Fauci: Optimist se vaksina do të jetë e disponueshme gjerësisht
Lexo edhe :   Trump i vendosur, kërkon të ndalojë aplikacionin TikTok

Shenja e fushatës në kopshtin e Kevin Hayes është një shenjë inkurajuese për demokratët: “Riktheni Amerikën, hidheni Trump-in”.

20-vjeçari Hayes u kthye në Saginaw nga Universiteti Shtetëror i Miçiganit, pasi pandemia mbylli kampusin. Ai e ka kaluar kohën gjatë së cilës do të kishte qenë në shkollë duke u përpjekur të mobilizojë, duke organizuar takime në Zoom dhe duke marrë miqtë në telefon.

“Mendoj se e vetmja gjë pozitive që del nga e gjithë kjo është se do të shohim një pjesëmarrje shumë më të lartë të votuesve këtu”, tha zoti Hayes.

Pastor Hurley Coleman është kreu i një kishe të themeluar nga prindërit e tij në vitin 1957 në shtëpinë e tyre në anën lindore të qytetit Saginaw. Ai e di se janë kohëra të vështira për të folur për shpresën.

Muajin e kaluar, ai humbi një nga besimtarët nga dhuna me armë.

Shumë në kongregacionin e tij po përpiqen të mbijetojnë me punë me paga të ulëta ose si punonjës në vijën e parë të sistemit shëndetësor. Ai nuk ka kryer një predikim në person prej disa javësh, por ka marrë pjesë në tre marshime që nga muaji i kaluar.

Gjatë protestave të fundit ishte hera e parë që ai kishte parë që afrikano-amerikanë dhe të bardhë marshojnë së bashku në Saginaw për barazinë racore, tha ai.

Ata ecnin së bashku – duke kaluar urën mbi lumin Saginaw – për të bërë thirrje për ndryshim. E bëri atë të mendojë se ky mund të jetë një moment i trazirave të atilla, saqë edhe barrierat e vjetra bien dhe përçarjet largohen.

“Kam jashtëzakonisht shpresë për shkak të kësaj mbledhjeje entuziazmi dhe energjie që gjendet në rrugë, që është në komunitetet tona tani”, tha pastori Coleman. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Përshtatja e turizmit: Golemi zëvendëson Turqinë me “all inclusive”

Mungesa e turizmit të organizuar në zonën e Golemit, për shkak të pandemisë, shtroi pikëpyetjen e mbijetesës së shërbimit “all inclusive” që po ofrohej...

SHBA: Rënie masive e prodhimit ekonomik

Prodhimi i Brendshëm Bruto në Shtetet e Bashkuara u tkurr me 9.5% në tremujorin e dytë të vitit. Kjo rënie masive në ekonomi vjen ndërsa...

Shqiptarja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit në Kanada

Artistja dhe producentja shqiptare, Ana Golja është vlerësuar së fundmi me një çmim të rëndësishëm në një festival në Kanada. Përmes një postimi në Instagram,...

Muzikë pas orës 20:00, gjobiten dy administratorë të lokaleve në jug të vendit

Policia bën me dije se ka gjobitur dy administratorë lokalesh në jug të vendit, pasi janë kapur duke ushtruar aktivitet me muzikë pas orës...