E diel, 17 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Arabia Saudite rrit çmimin e naftës

Vendi i parë eksportues i hidrokarbureve në botë, Arabia Saudite, ka vendosur të ngrejë çmimet e naftës bruto për tregjet kryesore globale.

Kompania “Aramco” njofton se ky vendim është ndërmarrë në mënyrë që ky sektor të dalë nga kriza e shkaktuar nga pandemia.

Sipas kësaj kompanie, për muajin gusht një fuçi nafte për importuesit aziatikë do të kushtojë 1,2 dollarë më shtrenjtë, sesa standardi i brutos në Lindjen e Mesme. Ndërsa për SHBA rritja do të jetë akoma edhe më e lartë, duke shkuar deri në 1,65 dollarë për fuçi.

Çmime më të larta do të aplikohen edhe për blerësit e naftës bruto nga Evropa veriperëndimore. Ndërsa për rajonin e Mesdheut, që janë më të prekurit prej pandemisë, kostot do të ulen me më shumë se 1 dollar fuçia.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...