E hënë, 3 Gusht, 2020
21 C
Tirana

SHBA dhe Kina nënshkruajnë sot marrëveshjen e tregtisë

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi. Numri...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Zemra e nënës së kryeministrit Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha vetë kreu i qeverisë, përmes një...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

‘Bir komunisti’/ Rama i përgjigjet Metës: Të të vijë turp, ti do harrohesh kurse ai jo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Meta, i cili tha se kryeministri është mburrur se është djali i komunistit që vari...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Shtetet e Bashkuara dhe Kina do të nënshkruajnë një marrëveshje fillestare tregtare të mërkurën për të zgjidhur disa nga çështjet në qendër të një ngërçi ekonomik që ka vazhduar mes dy ekonomive më të mëdha në botë për 18 muajt e fundit.

Presidenti Donald Trump po pret zëvendës-kryeministrin kinez Liu He për një ceremoni nënshkrimi në Shtëpinë e Bardhë.

Palët ranë dakord për atë që po e quajnë Fazës 1 e marrëveshjes në mes të dhjetorit.

Ajo bën thirrje që Kina të rrisë blerjet e saj të mallrave amerikane, të ndalojë praktikën e detyrimit të kompanive të huaja për të transferuar teknologjinë dhe të mos manipulojë monedhën e saj në mënyrë që të bëjë eksportet e saj më të lira.

Shtetet e Bashkuara tashmë kanë hequr përcaktimin e tyre për Kinën si manipuluese të monedhës, dhe sipas marrëveshjes po ndalojnë planet për të shtuar tarifa të reja për mallrat kineze në vlerë prej miliarda dollarësh, ndërsa shkurtojnë gjysmën e tarifave në mbi 110 miliardë dollarë të produkteve kineze.

Tarifat amerikane do të mbeten në fuqi për rreth 360 miliardë dollarë importe nga Kina, shkruan “Voa”.

Marrëveshja gjithashtu nuk adreson subvencionet e Kinës ndaj kompanive shtetërore, një çështje që ka të ngjarë të diskutohet në fazën tjetër të bisedimeve tregtare.

Lexo edhe :   SHBA: Rënie masive e prodhimit ekonomik

Bisedimet shtesë nuk priten së shpejti.

“Unë mendoj se të dyja palët janë të kënaqura me këtë kompromis edhe pse me të vërtetë nuk merren me çështjet thelbësore”, i tha Zërit të Amerikës Edward Alden, një ekspert në Këshillin për Marrëdhëniet e Jashtme.

Ai tha se marrëveshja arrin një “fitore modeste për të dy palët” me Kinë që fiton një pushim nga lufta tregtare që ka dëmtuar rritjen e saj ekonomike dhe administratën Trump që lë mënjanë një çështje madhore deri pas fushatës së tij të rizgjedhjes.

Lexo edhe :   SHBA: Rënie masive e prodhimit ekonomik

“Nga perspektiva e Presidentit Trump, marrëveshja i jep atij një lloj fitoreje”, tha zoti Alden.

“Karta e tij më e fortë në nëntor është ekonomia amerikane. Ai nuk dëshiron të bëjë asgjë për të tronditur tregjet e aksioneve, kështu që një periudhë e një lloji qetësie në frontin e SHBA-Kinë gjithashtu u shërben interesave të administratës në këtë pikë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rezultoi pozitiv me koronavirus, ja takimet që zhvilloi Hoti sot

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, konfirmoi sot se kishte rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit. Përmes një postimi në Facebook, Hoti tregoi se nuk kishte...

Mesazhet e mbylljes në kohën e listave të hapura

Jozefina Topalli mund të ishte vënë në siklet. I kishte të gjitha shanset të rrezikonte para demokratëve të Shkodrës, nëse Lulzim Basha do të...

Teuta mposht Tiranën, fiton Kupën e Shqipërisë

Teuta shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë. Durrsakët mposhtën në finale Tiranën me rezultatin 2-0. Rustem Hoxha kaloi bregdetarët në avantazh, ndërsa Tirana mori shpejt...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

Humbja e jetës së Aneta Ramës, Zgarbi ngushëllon kryeministrin

Kritiku dhe personaliteti i shquar i artit italian, Vittorio Sgarbi, ka ngushëlluar kryeministrin Edi Rama për humbjen e nënës së tij. “Dashurinë për Italinë dhe...