E mërkurë, 12 Gusht, 2020
31 C
Tirana

Sfidat e presidentit Trump për t’u rizgjedhur në nëntor

Më të lexuarat

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Policia e Tiranës arreston 5 persona, ja për çfarë akuzohen

Policia e Tiranës njofton se së fundmi 5 persona kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy shtetas të cilët ishin shpallur në kërkim kombëtar...

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Putin: Kemi vaksinën e parë ndaj koronavirusit, e kam injektuar tek vajza ime

Presidenti rus, Vladimir Putin, pohoi sot se Rusia e ka gati vaksinën ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për mediat, Putin tha se ai e...

Truproja i kreut të Kuvendit fotografohet duke qëlluar ndaj protestuesve në Liban

Truproja një prej zyrtarëve më të lartë libanez, Nabih Berri, është fotografuar duke qëlluar me armë zjarri ndaj protestuesve gjatë fundjavës. Truproja i lidhur me...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Amerikanët do të shkojnë në votime në 3 nëntor për të zgjedhur presidentin. Republikani Donald Trump dhe sfiduesi i tij i pritshëm demokrat, Joe Biden, përballen me një elektorat të polarizuar.

Materiali në vazhdim profilizon presidentin aktual dhe mesazhin e tij të rizgjedhjes për popullin amerikan.

Ai po thanë kënetën politike, po mbron kufijtë e vendit dhe po ripërtërin ëndrrën për amerikanët e harruar – thonë mbështetësit e tij.

“Ndoshta nuk ka pasur kurrë kandidatë që janë kaq të ndryshëm. Ne duam ligj dhe rregull. Ata nuk duan ligj dhe rregull. Ne dëshirojmë kufij të fortë të mbyllur, ku njerëzit janë në gjendje të hyjnë përmes meritës, përmes një procesi të ligjshëm”, tha presidenti Trump.

Rivali i tij demokrat e sheh Trumpin si të paaftë për detyrën e presidentit.

“Është shumë i paaftë dhe i pazoti për mendimin tim të drejtojë botën dhe të udhëheqë vendin”.

Trump është një manjat i pasurive të patundshme dhe ish-personalitet televiziv, i cili u përball me skepticizëm kur njoftoi se do të hynte në garën presidenciale në vitin 2015. Ai mposhti demokraten dhe ish Sekretaren e Shtetit Hillary Klinton, duke habitur shumë, duke u lidhur me miliona amerikanë.

“Në një masë të madhe ata i përkasin klasës punëtore. Nuk kanë arsim të lartë, por besnikëria e tyre për Trumpin është e palëkundur”, thotë Larry Sabato me Universitetin e Virxhinias.

Trump u përball me akuzat se ai u përpoq të kushtëzonte ndihmat amerikane për Ukrainën për favore politike. Dhoma e Përfaqësuesve kërkoi shkarkimin e tij nën akuzën e shpërdorimit të pushtetit dhe pengimit të hetimit të Kongresit. Presidenti Trump e quajti atë një gjueti shtrigash, duke pretenduar pafajësinë pasi Senati me shumicë republikane e liroi atë nga akuzat.

Lexo edhe :   Trump: Marrëdhëniet me presidentin kinez janë përkeqësuar
Lexo edhe :   Trump: Marrëdhëniet me presidentin kinez janë përkeqësuar

Më pas ai u përball me një tjetër sfidë.

“Sonte, dua të flas me ju për përgjigjen e paparë të vendit tonë ndaj shpërthimit të koronavirusit”

Ndërsa numri i rasteve të virusit dhe vdekjeve prej tij në Amerikë u shtuan, mbështetja për presidentin Trump ra në sondazhe.

Polemikave politike, iu shtuan protestat kombëtare pas vdekjes së një afrikano-amerikani në duart e policisë dhe shpërthimet e demonstratave të dhunshme në disa qytete, që u pasuan me dislokimin e trupave federale nga presidenti Trump për të vënë nën kontroll protestat.

“Mendoj se koronavirusi rrëzoi fashon e fundit që mbante të mbuluar një plagë.

Ndërsa Biden kryeson në shumicën e sondazheve, baza e Trump-it po qëndron në mbështetje të tij”.

“Në përgjithësi, mendoj se shumica e republikanëve kanë realizuar politikat që ata donin. Ata donin taksa më të ulta, donin konservatorë në Gjykatën e Lartë, apo donin të ulnin emigracionin”, thotë Barbara Perry me Universitetin e Virxhinias.

Problemeve të Trumpit iu shtuan lajmet e fundit se ekonomia amerikane pësoi rënien më të madhe të regjistruar ndonjëherë.

Ndërsa zyrtarët e shëndetit publik po dekurajojnë mitingjet masive, është e vështirë të gjenerosh entuziazmin që shihet zakonisht në një fushatë politike në mediat sociale. Janë këto sfida për Trump-in në këtë vit zgjedhor. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Miratohen mbi 5 mijë paga lufte për Qershorin

Kryeministri Edi Rama deklaron se janë  miratuar mbi 5 mijë paga lufte për punonjësit e sektorit të Transportit Rrugor të Udhëtarëve dhe të larguarit nga...

Makijazhi i dobët i komisionit Nishani

Nga Skënder Minxhozi Debati fals në komisionin Nishani, nëse duhet të ketë një mandat tjetër parlamentar për Berishën, vetëm sa kërkon të japë në publik...

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

“Virusi nuk shfaqet me shenja që vihen re”, Skënder Brataj bën apelin e fortë

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka postuar disa fotografi për të treguar rëndësinë që ka respektimi i masave për të frenuar përhapjen e...

Meta: Këshilli Rajonal i Abrucos votoi sot njohjen e arbërishtes si gjuhë zyrtare

Presidenti Ilir Meta bën me dije se Këshilli Rajonal i Abrucos ka votuar sot për njohjen e arbërishtes si gjuhë zyrtare të pakicave në...