Serie A / Java e 28-të në Itali, ndeshjet e së dielës, Milan, Juve në fushë sot

12:30 Helas – Atalanta

Në një përpjekje për të kapërcyer zhgënjimin e daljes nga Champions League dhe për të bërë gjithashtu një hap tjetër drejt kthimit në Evropë sezonin e ardhshëm, Atalanta do të vizitojë Helas Veronën në mesditën e së dielës.

Vendasit në vendin e nëntë mirëpresin pas dy humbjeve radhazi në Serie A, kundërshtarët e Bentegodit, të cilët po shënojnë lirshëm, ndërsa lojtarët e Gian Piero Gasperinit janë të pozicionuar mirë për të arritur vendin e tretë sërish pas një serie prej pesë fitoreve nga gjashtë ndeshjet e fundit.

Mjeshtri i madh taktik Gian Piero Gasperini mund të mposhtë nxënësin e tij sot edhe pasi Atalanta do të motivohet nga zhgënjimi i mesjavës dhe vendosmëria për të arritur kualifikimin e tretë radhazi në Champions League.

15:00 Juventus – Benevento

Një përplasje mes dy ekipeve në skaje të kundërt të kampionatit i sheh kampionët e Juventusit që kanë nevojë për një fitore për të mbajtur gjallë shpresat e një Scudetto-je të dhjetë radhazi, teksa përballen me Beneventon në rënie të lirë në Allianz Stadium në ndeshjen e orës 15:00.

Trajneri i miqve Pippo Inzaghi e drejton skuadrën e tij sot kundër një prej skuadrave ku ai ka shkëlqyer më shumë si lojtar, në një formë të tmerrshme që nga fillimi i vitit, ndërsa vendasit duhet të pretendojnë fitoren për të qëndruar në kontakt me kryesuesit e Interit.

Fitorja është opsioni i vetëm për ‘biankonerët’, të cilët po përpiqen të kapin shtigjet e fundit të shpresës në garën e tyre drejt një Scudetto-je tjetër.

Formacioni i mundshëm i Juventusit: (4-4-2): Buffon; Danilo, Bonucci, de Ligt, Bernardeschi; Kulusevski, Arthur, Rabiot, Chiesa; Morata, Ronaldo

15:00 Udineze – Lacio

Po sot në orën 15:00 Lacio do të mbërrijë në Udine me shpresën për të marrë fitoren e tyre të parë në Serie A që nga janari dhe t’i afrohet vendeve kualifikuese për Ligën e Kampionëve.

Ndërkohë, zebrat kanë ndërtuar një periudhë të shkëlqyer në formë dhe rezultate në Friuli Stadium, duke mbajtur rrjetën e paprekur në secilën nga katër ndeshjet e fundit dhe duke fituar tre të fundit.

Lacio do të kërkojë të mbështesë fitoren ndaj Krotones me një tjetër fitore sot, duke shpresuar të mbetet në garë për një rikthim në Evropë sezonin e ardhshëm.

Lexo edhe :   Juventusi në sulm për Zidanin që duket se e ka marrë një vendim

Sidoqoftë, përballen në një ndeshje të vështirë kundër një Udinezeje të aftë, e destinuar të krijojë probleme edhe një herë, siç bëri kundër ‘shqiponjave’ në nëntor.

15:00 Sampdoria – Torino

Sampdoria do të presë Torinon duke shpresuar të përfundojë serinë e pesë ndeshjeve të Serie A pa fitore.

Ndërkohë, ‘Il Toro’ u arratis nga zona e rënies fundjavën e kaluar me një fitore dramatike ndaj Sasuolos dhe mund të largohet nga rreziku nëse siguron tre pikë të tjera në stadiumin Luigi Ferraris.

18:00 Fiorentina – Milan

Ende në garë për Scudetto-n e parë pas një dekad, Milani do të përpiqet të lërë zhgënjimin e mesjavës evropiane pas, në rrugën e tij për t’u përballur me Fiorentinën në mbrëmje.

Me ‘Viola-t’ të çngjyrosur, ‘rosonerët’ shpresojnë të arrijnë një fitore të parë në katër ndeshjet e fundit.

Një rekord relativisht solid në shtëpi dhe kërcënimi i golit nga Dusan Vlahovic mund të jetë i mjaftueshëm për të marrë një pikë nga kjo ndeshje sfiduese për Fiorentinën, veçanërisht duke marrë parasysh ngarkesën dhe ngërçin e vizitorëve.

Ndërsa janë të kënaqur që kanë talismanin, golashënuesin më të mirë Zlatan Ibrahimovicin përsëri në krye të sulmit, disa mungesa të tjera dhe ndjenja e pashmangshme që shpresat për titullin po largohen prej tyre, mund të bënin që magjia e Milanit të mos funksionojë as në Franchi.

Formacioni i mundshëm i Milanit: (4-2-3-1): Donnarumma; Dalot, Kjaer, Tomori, Hernandez; Kessie, Tonali; Saelemaekers, Calhanoglu, Hauge; Ibrahimovic

20:45 Roma – Napoli

Rivalët më jugorë Roma dhe Napoli ndeshen në siparin tradicional të së dielës mbrëma, duke iu afruar një përballjeje tjetër për të mos u humbur të Serie A, teksa dy pretendentë kryesorë për top-4 në Serie a ribashkohen në kryeqytet.

Verdhekuqtë e morën veten nga humbja tronditëse ndaj Parmës fundjavën e kaluar me një fitore në Evropë në mesjavë, ndërsa mysafirët siguruan tjetër fitore mbresëlënëse ndaj Milanit në San Siro.