E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

“S’do lejohet askush me temperaturë mbi 37.5”, zbardhet udhëzimi për hapjen e kinemave

Një ditë pas vendimit për rihapjen e kinemave, është hedhur dritë mbi kushtet që duhet të plotësojnë qytetarët, ndërsa ndodhemi në një situatë kritike si pasojë e pandemisë.

Në udhëzimin e Ministrisë së Shëndetësisë, thuhet se nëse do të konstatohet një rast pozitiv, do duhet të lahet dhe dezinfektohet kinemaja.

Në hyrje të ambienteve të saj do të matet temperatura. Asnjë individ me temperaturë mbi 37.5 gradë, nuk do të lejohet të futet brenda.

Kinematë ishin një aktivitet për të cilin qeveria nuk kishte dhënë një afat kohor deri kur do të qëndronin të mbyllura.

Por dje Ministria e Shëndetësisë vendosi që të heqë kinematë nga lista e aktiviteteve të ndaluara, dhe lejon shfaqjen e filmave me praninë e qytetarëve, të cilët në çdo rast duhet të respektojnë distancën, mbajtjen e maskës dhe rregullat e tjera të higjienës.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...